Bábätká vo zvolenskej nemocnici dostali ďalšie monitory dychu

Monitory dychu pomáhajú najmä novorodencom. Foto: zdroj TS

TS: Nemocnica Zvolen, člen skupiny AGEL, a stala súčasťou projektu Nadácie Križovatka „Mamička dýcham“. Vďaka darovaným monitorom dychu budú sledované všetky detské postieľky v zdravotníckom zariadení.

Nemocnica získala pätnásť nových monitorov dychu v celkovej hodnote 1485 eur, ktoré boli zakúpené zo sponzorských darov. V tomto roku je to už druhý obdobný sponzorský príspevok.

„Monitory používame na kontrolu pravidelného dýchania u detí hospitalizovaných na detskom oddelení, ale najmä na úseku novorodeneckého oddelenia. Máme istotu, že s použitím prístroja je u nás pobyt detí bezpečnejší. Aj keď prístroje nepredchádzajú zastaveniu dýchania, účinne pomáhajú pri jeho kontrole a v prípade nepravidelností alebo zástavy nás na to upozornia zvukovým aj svetelným signálom,“ poznamenala pri preberaní prístrojov MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia.

„Za nemocnicu môžem povedať, že nás veľmi teší spolupráca s Nadáciou Križovatka, ktorá nám v minulosti sprostredkovala darovanie už šestnástich kusov monitorov dychu a dnes sme dostali ďalších pätnásť kusov. Sme radi, že niekto myslí aj na tých najmenších a pomáha im,“ uzavrela námestníčka riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť MUDr. Jana Zdechovanová.

Zdravotnícke zariadenie dennodenne využíva zariadenia, ktoré sledujú a rozoznávajú poruchy dýchania. Ak sa dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo sa frekvencia dychu zníži pod hranicu 10 dychov za 1 minútu, spustí sa zvuková a svetelná signalizácia monitoru. Samotný monitor dychu síce nedokáže zamedziť vzniku respiračných problémov, upozorní však na možnú komplikáciu, čím sa napomôže k záchrane dieťatka.

Ročne sa vo zvolenskej nemocnici narodí okolo 1200 detí a rok 2018 nebude výnimkou, ku dňu prevzatia monitorov pôrodnica evidovala 1057 pôrodov. Novorodenecké oddelenie zabezpečuje komplexnú starostlivosť o novorodencov. Po pôrode je matka spolu s dieťaťom v tzv. systéme rooming-in, čo znamená, že bábätko ostáva po narodení s matkou celých 24 hodín.

Personál Nemocnice Zvolen pri preberaní daru. Foto: zdroj TS

TS: Mgr. Alžbeta Sivá Tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s. Foto: zdroj TS

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: