• St. dec 6th, 2023

Majster Prihel vystavuje Benátsky karneval v Galérii na Tehelnej

Autor IMG_1979

júl 5, 2015 , , ,
drahomir-prihel-poezia-pastelu-1
Foto: ZV-podujatia

Ženy na benátskom karnevale, veľká časť tancujúcich a hlavne sporoodetých tanečníc ponorených do neskonalej zábavy.

Toto Vám ihneď napadne, keď navštívite novootvorenú výstavu Drahomíra Prihela pod názvom Poézia a próza pastelu v Galérii na Tehelnej.

Drahomír Prihel, ktorého tvorba je známa hlavne sochami zo skla, ale aj ďalšími dielami zo skla sem prišiel vystavovať figurálne obrazy a krajinu, všetko  maľované technikou suchého pastelu.

O samotnej výstave prišiel porozprávať  ako kurátor PhDr. Bohumír Bachratý, CSc. ktorý pútavo vyrozprával príbeh Benátskeho karnevalu ako aj a sporoodetých tanečníc v ňom. Ako je v úvode článku zjavné,  výstava má dve časti,  väčšiu časť tvorí karneval a druhú menšiu príroda.

K jednotlivým častiam svoj príbeh vyrozprávali za karneval Paulína Turáneková  a za prírodu Zdenka Turáneková, text napísal Bohumír Bachratý.

Karneval a láska

Na tvári tajomná maska, slávnosť v oslavách a fantázie odvaha, karneval v Benátkach v slávnom meste, karneval na ľudskej ceste, karneval aj v nahej ľudskej duši, aj v oblečenom karnevalovom tele po zime a jari, aj v benátskom lete, však to viete.

Počas karnevalu planú dievčat a žien akty až sa z toho zbláznia aj chladné fakty, keď karneval rozkoší vášni po hladine pláva, gondolier si len spieva a je to márna sláva.

Video – úvod Zdenka Turáneková – príroda a potom karneval Paulína Turáneková

Aj týchto pár viet, ale bolo ich podstatne viac presne vystihuje výstavu, ktorá sa tu nachádza. A to je práve táto špecifická výstava tohto renomovaného sochára, ktorý zo skla robí monumentálne objekty, vitráže a úžitkové veci. Na všetkých 25 dielach sú ženy. Najmä tie tancujúce sú pre umelca fascinujúce, ako aj celý Benátsky karneval, ktorý ho inšpiroval.

Samotný majster na záver vernisáže nenašiel dostatok slov,  lebo už všetko bolo povedané, ale rozhodne sa treba ísť osobne pozrieť.

Rozhodne môžeme výstavu doporučiť,  nakoľko všetky tieto diela sú fenomenálne precízne a až na mieste v galérii uvidíte ich kvality.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.