• Ne. okt 1st, 2023

Nie zbrane rinčali, ale hudba na Zvolenskom námestí znela

Autor IMG_1979

aug 31, 2015 ,
zhp-2015-zvolen-noc
Po zotmení to pod pódiom žilo. Fot: ZV-podujatia

71. výročie Slovenského národného povstania sa dá osláviť aj jubilejným 10. ročníkom hudobného podujatia Zvolenské Hudobné Povstanie.

Toto podujatie má bohatú históriu a jeho poslaním je počas osláv SNP (Slovenského národného povstania) oslavovať hudbou, ak už nie kladením vencov pri pamätníku.

Organizátorom tejto hudobnej akcie je tradične mesto Zvolen a do programu sa vyberajú čisto zvolenské skupiny (garážové), to však za posledné roky je splnené tak na 50 % a nebolo tomu ani tento rok inak.

Na námestí v sobotu 29.8.2015 do neskorých nočných hodín postupne pred divákov na pódium vyšli za Zvolen Reconcern, ZVA 12-28 Band a po nich Marcel Daniš s priateľmi a za Slovensko Metalinda a Polemic.

Poďme sa teda pozrieť na priebeh podujatia, ktoré moderoval Martin Mázor.

Na úvod to odpálil pekne od podlahy zvolenský Reconcern, ktorý nenechal nikoho na pochybách a jednoducho chlapi  dokázali, že tú muziku vedia robiť neskutočne dobre.

Recocern

Po tvrdej muzike prišiel na rad Blues v podaní dobre známej kapely ZVA 12-28 Band v tradičnej zostave Noro Červenák (spev, gitara), Stanislav Fakan (husle), Laco Červenák (kontrabas) a Peter Krško (bicie).

Tu opäť nie je potrebné obzvlášť veľa vypisovať a hlavne písať o kvalitách, bolo by to  ako nosiť drevo do hory. Pridám akurát informáciu, ktorú možno málokto zachytil, že kapela tento rok vydala a pokrstila svoje nové CD pod názvom Šibenica frajerka.

ZVA 12-28 Band

Marcel Daniš s priateľmi bolo veľmi pekné hudobné prekvapenie, v ktorom sa skĺbili 3 generácie a na pódiu sa okrem mužného hlasu predviedli a muziku zjemnili mladé slečny.

Ako už z názvu vyplýva, najstarší člen v tejto zostave Marcel Daniš, ktorý hrával s Dežom Ursínym a dnes hráva Deža si sem pozval ďalších muzikantov, ktorí mu toho Deža prišli pomôcť oživiť.

Počas ich vystúpenia zazneli známe hity ako Šaty, Čerešne, Nad riekou, Vo vajci a ďalšie a práve tú nežnosť do týchto skladieb vniesli dievčatá  Belinda Rašnerová , ktorá nielen spievala, ale aj fantasticky na base zahrala a Michaela Turcerová pridala saxofón. Ostatní hudobníci, ktorí toto doplnili boli samozrejme Marcel Daniš, Ondřej Daniš a Novák.

Marcel Daniš s priateľmi

Predposledná kapela bola dobre známa Metalinda, ktorá sem prišla v rámci ich výročia a to 30 rokov slovenskej legendy. Počas tohto ich obdobia sa pár vecí v kapele zmenilo, ale asi najzásadnejšia je na poste speváka, tu už nie je Paľo Drapák s jeho chraplákom, ale za mikrofónom kraľuje Roman Čief.

Tak či onak, na pár skladbách to bolo možno cítiť, ale rozhodne sa dá povedať, že to bola tradičná Metalinda so všetkým,  čo k tomu patrí po 30-tich  rokoch.

Metalinda

Na záver ako čerešnička na torte po 22-hej vystúpil bratislavský Polemic, ktorý prezentuje tvorbu v štýle SKA-Reggae – rocksteady. Viac ich hádam netreba predstavovať, rozhodne ich všetci dobre poznajú a tu na námestí to bolo patrične vidieť vo forme dobre sa zabávajúcich ľudí všetkých generácií.

Polemic

Tak takto v skratke prebiehalo 10. výročie HTS vo Zvolene, počas ktorého  aspoň 5 kapiel oslávilo spoločne 71. výročie SNP.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.