Pandémia odstrihla deti od vzdelania aj pomoci, zbierka počítačov je stále otvorená

Foto: ilustračné.

TS: Zbierka počítačov pre stredoškolákov, ktorú ešte koncom minulého roka vyhlásil Banskobystrický samosprávny kraj, stále trvá. Do dnešného dňa sa podarilo počítače odovzdať takmer 150 žiakom, stále sú však stovky tých, ktorí počítač potrebujú. Pomôcť môžete aj vy.

Simona je tretiačka na Odbornom učilišti internátnom V. Gaňu v Banskej Bystrici, kde študuje odbor obchodná prevádzka – príprava, skladovanie a predaj tovaru. Po skončení školy by rada pracovala ako predavačka, výučný list by mohla v rukách držať už v júni tohto roka.

Keby vo svete nezúrila pandémia nového koronavírusu, Simona by dnes okrem školy chodila aj na pravidelné stretnutia so sociálnou pracovníčkou Janou Mojšovou z organizácie ALTERNATÍVA – Centrum nezávislého života, n. o. Na nich by sa v rámci tranzitného programu „Zo školy do života“ naučila mnohé veci, ktoré by mohli rozhodnúť o jej ďalšom pracovnom úspechu – napríklad ako napísať životopis, ako sa pripraviť na pracovný pohovor či ako fungovať v zamestnaní.

Realita je však taká, že Simona nechodí ani do školy, ani na osobné stretnutia so sociálnou pracovníčkou. V kontakte so svetom a vzdelaním bola doposiaľ prostredníctvom svojho mobilného telefónu, aj to len vtedy, keď mala dostatok kreditu. To sa však zmenilo.

„Simona je jednou z posledných stredoškoláčok, ktorým Banskobystrický samosprávny kraj zabezpečil počítač s pripojením na internet. Hoci neštuduje na škole, ktorú BBSK zriaďuje, rozhodli sme sa jej pomôcť ako klientke organizácie ALTERNATÍVA, s ktorým dlhodobo spolupracujeme. Okrem nej vytypovali v ALTERNATÍVE ešte jedného študenta z Lučenca, ktorému sme počítač rovnako pridelili,“ hovorí podpredseda BBSK Ondrej Lunter, ktorý so zbierkou počítačov pre stredoškolákov prišiel.

„So Simonou sme od októbra minulého roka viac-menej iba v telefonickom kontakte, ktorý nie je dostačujúci. Cítim ako sociálna pracovníčka jeho veľké obmedzenia. Telefón nenahradí kontakt z očí do očí, ani prácu, ktorá sa dá vykonať osobne alebo online. Preto som veľmi rada, že vďaka možnosti pripojenia od BBSK sa budeme môcť konečne pravidelne vidieť a efektívnejšie pracovať na zvládnutí jej prechodu “zo školy do života”. O lepšom spojení s pani učiteľkou a dôkladnejšej príprave na záverečné skúšky ani nehovoriac,“ hovorí Jana Mojšová.

Z počítača s pripojením sa teší aj samotná Simona, ktorá po prechode na dištančné vzdelávanie trpí, podobne ako väčšina stredoškolákov tým, že sa nemôže vidieť so spolužiakmi a chýba jej škola.

„Nebaví ma byť stále doma, nemôžem nikam ísť. Teším sa ale z toho, že budem mať teraz dáta a na počítači si budem môcť pozerať, čo mi pošle pani učiteľka. Lebo teraz nemám stále kredit,“ povedala Simona.

V rovnakej situácii ako ona, teda bez dostatočného technického vybavenia a stabilného prístupu k internetu, sú stovky stredoškolákov v kraji. Tí zostali prakticky odrezaní nielen od vzdelania, ale aj od sociálneho poradenstva či kontaktu so spolužiakmi. Práve preto župa koncom minulého roka prišla s iniciatívou, v rámci ktorej oslovila firmy i jednotlivcov, aby darovali neupotrebené počítače či finančné prostriedky na ich nákup. Vyradenými, no stále funkčnými počítačmi, prispel aj samotný Úrad BBSK.

„V tejto chvíli sú prerozdelené všetky počítače, ktoré sme mali k dispozícii. Obslúžili sme 16 krajských škôl zo šesťdesiatich a počítače sa dostali zhruba k 150 deťom. Stále sú však potrebné ďalšie – prosíme preto všetkých, ktorí vedia s technickým vybavím pre stredoškolákov pomôcť, aby sa nám ozvali,“ vyzval Ondrej Lunter. Záujemcovia sa môžu hlásiť na mail na e-mail info@dobrykraj.sk alebo poslať peniaze na transparentný účet SK 82 0900 0000 0051 7440 4163.

„Ďakujem všetkým, ktorí už prispeli a ktorí tak plánujú ešte urobiť. Počítače deťom zostanú počas celého ich stredoškolského štúdia, bez ohľadu na to, či budú aj naďalej študovať dištančne, alebo sa vrátia do školy. Verím, že aj takto sa dokážu lepšie pripraviť na svoje budúce povolanie,“ uzavrel Ondrej Lunter.

TS: Lenka Štepáneková – vedúca oddelenia komunikácie BBSK

1 Trackback / Pingback

  1. Novému predsedovi vlády a učiteľom. Uznanie a memento. - mirokocur.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: