• Ut. feb 7th, 2023

Zvolen navštívi jeden z najväčších tibetských lámov

dzambala
Plagát k podujatiu

TS: Kenzur rinpoče je Tibeťan žijúci v Indii. Je hlavou jednej z línii tibetského budhizmu. Ak sa niekto opýta, či je niekto ako Dalajláma, odpoveď bude znieť áno. Dokonca sa naňho Dalajláma v niektorých veciach súvisiacich s budhistickými praxami odvoláva. Do Zvolena príde už tento víkend, aby dal záujemcom zasvätenie do jedného z najznámejších meditačných aspektov, ktorým je Dzambala – budha hojnosti.

Vysokí lámovia (učitelia) nie sú obyčajnými ľuďmi. Ide o bytosti preplnené motiváciou pomáhať iným. Budhistické učenia, ale aj mnohé psychologické teórie hovoria, že šťastie je závislé predovšetkým na stave mysle. Áno, napríklad aj peniaze sú v živote potrebné, no spájať ich s trvalým šťastím je viac ako otázne. Ak by fungovala vzájomná závislosť, každý bohatý človek by bol skutočne šťastný. Že tomu tak nie je, nám dokazujú prípady bohatých ľudí, ktorí majú množstvo problémov. Preto rinpoče príde do Zvolena učiť práve to, ako správne pracovať so svojou mysľou, aby sme v živote boli čo najspokojnejší.

Nebude pritom vyžadovať, aby sme verili v pravdivosť jeho tvrdení. Možno nám povie, aby sme sa nad jeho slovami zamysleli, skúsili pozorovať, či majú oporu aj v našom bežnom živote. A či nám pomáhajú. Taký je totiž budhizmus. Nevyžaduje vieru, iba logické uvažovanie. Vo svojej podstate nie je náboženstvom, ale prepracovanou vedou o mysli, mohli by sme ho nazvať aj dokonalou psychológiou.

Dzambala je nebeský strážca a ochranca všetkých živých bytostí v tibetskej tradícii. Je aspektom, vďaka ktorému môžeme dosiahnuť bohatstvo mysle, šťastie a hojnosť. Hoci uvidíme jeho vyobrazenie, vo svojej podstate je energiou. Rinpoče nám o nej povie v učení, priblíži nám ju samotným zasvätením. Cieľom je, aby sme sa s ňou sami dostali do kontaktu. Aj my ju v sebe máme, sme však tak zamestnaní bežným životom, jeho radosťami a starosťami, že s ňou prakticky vôbec nemáme kontakt. Paradoxne teda musí niekto, aby nás priblížil k samým sebe.

Všetci chceme byť šťastní, no spôsob, akým sa k tomu snažíme dopracovať nám prináša viac menej iba nešťastie. Často uvažujeme o vlastnom prospechu, nemyslíme pritom na iných. Dzambala sa nazýva Budhom hojnosti a skutočne nás jeho energia môže k hojnosti aj doviesť. Predovšetkým sa má na mysli duchovné bohatstvo, no materiálna stránka tiež nie je vylúčená. Mali by sme však zmeniť motiváciu. Mnohokrát sa nám stáva, že o niečo so všetkých síl usilujeme, no výsledky sú minimálne. Prečo to neskúsiť inak? Popremýšľať nad spokojnosťou, poďakovať za všetko, čo v živote máme, a snažiť sa dopriať aj iným. Ako chceme dostávať, keď nevieme dávať? Ako chceme, aby na nás niekto myslel, keď my nemyslíme na iných? Aj rinpoče by mohol ostať doma, má nabitý program, má obrovské množstvo žiakov. Napriek tomu prichádza, aby nám pomohol. Ak si zoberieme príklad, či ponaučenie z toho, čo nám povie, môže nám to byť v živote mimoriadne nápomocné.

Zasvätenie do meditačného aspektu Dzambala, spolu s učením, sa uskutoční počas najbližšieho víkendu, 19. – 20. septembra 2015 (oba dni od 10.00) v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene. Otvorené je pre širokú verejnosť. Vstupné je 40 eur na celý víkend, prípadne 20 eur na jeden deň. Organizuje ho meditačné centrum Džonang Taši Čoling z Nových Zámkov.

Kontakt na organizátora: Jana Repáková – 0905 453 080 – j.repakova@jonang.sk

dzambala

TS: PhDr. Martin Svatuška