Dvojnásobná zámocká oslava v SNG na zámku

druzina

Na záver zahrala a zaspievala kapela Družina. Foto: ZV-podujatia

Dvojnásobná oslava na jednom mieste, k tomu kopec bohatého programu pre dospelých aj pre deti a na záver ako čerešnička na torte folkový koncert s folklórom zmiešaný. Možno si teraz kladiete otázku,  prečo dve oslavy a v podstate o čo tu ide a čo sa vôbec na zámku v sobotu 26.9.2015 dialo. Na to sa Vám pokúsim dať odpovede za predpokladu, že ste sa nezúčastnili a tak premárnili super celodenné podujatie, ktoré sa nemusí už tak skoro opakovať. Oslava číslo 1.

Minulý rok v sobotu 13-teho o 16-tej nastal ten čas, kedy ubehlo už 45 rokov odvtedy, čo boli prvýkrát sprístupnené na Zvolenskom zámku návštevníkom expozície. Takže logicky toto bol v poradí už 46. ročník s prívlastkom „Bytom Zvolenčan“.

Oslava číslo 2.

V priestoroch Zvolenského zámku sa nachádza jedna kaplnka, v ktorej sa okrem bohoslužieb konajú aj svadobné obrady, koncerty a ďalšie väčšie či menšie podujatia. Málokto však vie, že práve táto kaplnka bola zrekonštruovaná pred 20-timi rokmi. Ešte na  doplnenie, táto kaplnka má názov aj kaplnka sv. Štefana, pretože bola posvätená práve týmto svätcom.

To bolo teda také ozrejmenie a teraz k samotnému programu.

V rámci programu nechýbali lektorské výklady k stálym expozíciám, ktoré sa nachádzajú v priestoroch galérií. Tradične bol čas vyhradený aj deťom v podobe animačného programu pre rodiny s deťmi,  počas ktorého si práve tieto deti zobrali na paškál dvorné dámy (rozumej zámocké lektorky) a pripravili si pre ne bohatý program, ktorý bol zavŕšený maľovaním v severozápadnej bašte Zvolenského zámku.

Predposledným bodom bolo autorské čítanie spisovateľskej dvojice Alexandry Pavelkovej a Rasťa Webera pod názvom „Bytom Zvolenčania“.

Na samotný záver  ako čerešnička na torte vystúpila v kaplnke sv. Štefana folková skupina Družina. Z tohto fantastického koncertu Vám prinášam video a ešte doporučujem sa pozrieť do fotogalérie, kde nájdete fotografiu známej speváčky Petry Humeňanskej, ktorá si nielenže zachovala svoj fantastický spevácky prejav ale aj ona samotná.

Družina

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.