• Po. okt 2nd, 2023

V SLDK sa konala náučná Burza vrúbľov

Autor IMG_1979

mar 12, 2016 , , , ,
vruble
Vrúble. Foto: ZV-podujatia.

Nielen na Slovensku už nenájdete veľa stromov, či už sa jedná o hrušky alebo jablká, ktoré by sa dali označiť ako staré krajové odrody.

Na to, aby sa naďalej šírila ich hodnota je potrebné sa o ne patrične postarať a keď nastane čas, z každej  odrody treba nastrihať vrúble a tieto potom dať tým, ktorí si ich naštepia do svojho stromu a tak im dajú ďalšiu šancu na život.

A práve takým medzistupňom bolo podujatie Vrúbľovanie alebo lepšie povedané Burza vrúbľov starých a krajových odrôd, ktorá sa konala na MDŽ, čiže 8.3.2016 v priestoroch Slovenskej lesníckej a drevárskej knižnice vo Zvolene (SLDK).

Burzu zorganizovalo OZ GenoFond v spolupráci s Fakultou ekológie a environmentalistiky a OZ Pre Prírodu a na samotnej akcii bolo možné vidieť študentov FEE, ktorí sa aktívne zapájajú aj v ďalších podujatiach (Plodobranie atď).

Na burze samotnej bolo možné nájsť veľké množstvo vrúbľov z jabĺk, hrušiek, marhúľ, moruše, čerešne. Bola tu aj možnosť  doniesť si zo záhradky vlastné a tu si ich navzájom povymieňať.

Súčasťou akcie bol rýchlokurz štepenia a veru práve táto časť mala veľký úspech, veď toto je alfa a omega toho, či sa vrúbeľ ujme alebo nie. Samozrejmosťou bolo plno otázok na správny postup, aký nástroj je najvhodnejší a veľa ďalšieho. Otázok bolo neúrekom a prekvapil dosť aj fakt, že veľa mladých malo veľký záujem o tieto informácie.

Na akcii nechýbali ani náučné  materiály v podobe rôznych tlačovín a samozrejme podával sa na koštovku aj jablčný mušt.

Podujatie ako celok dopadlo fantasticky a aj organizátor zhodnotil, že prišlo nad očakávanie veľa ľudí, ktorí prejavili dostatok záujmu dozvedieť sa viac o danej problematike.

Biokarpatský ovocný poklad

Hlavnou myšlienkou tohto projektu je, aby ľudia, ktorí žijú v obciach pestovali jablká,  z ktorých potom ak nie nič iné, tak aspoň mušt vyrobia a uskladnia.  Pri tejto činnosti zároveň zisťujú,  v ktorých obciach sa nachádzajú ovocné stromy s pôvodnými odrodami jabĺk.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.