Rémi Welmane sa stal víťazom 2. ročníka Douzelage 2016

remi-welmane

Rémi Welmane (FR). Foto: ZV-podujatia

Priam neuveriteľný talent a nadanie pretavené v cit pre detail v pestrosti hudobných tónov a na záver jedna veľká čerešnička na torte. Práve o tom bol druhý ročník Medzinárodného festivalu Douzalage 2016, ktorého súťažné koncertné vyvrcholenie bolo možné zažiť 10.7.2016 v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku.

Avšak predtým, než si povieme viac, je potrebné povedať ešte niečo.

V stredu 6.7.2016 prišlo do Zvolena 27 mladých ľudí – hostí z Anglicka, Francúzka, Lotyšska a Maďarska, ktorých spája hudba a hudobné umenie. Prvý ročník sa konal v anglickom meste Sherborne v roku 2014 s cieľom stretávať sa a súťažiť v oblasti interpretácie klasickej hudby. Sherborne je tak ako aj Zvolen členskou krajinou organizácie.

Douzelage sa zameriava na organizáciu rôznych aktivít, smerujúcich k deťom a vzdelávaniu detí, prispieva k nadväzovaniu priateľstiev medzi obyvateľmi členských miest. Organizuje diskusie, výmenné pobyty, viacročné projekty multilaterálnych výmien a pod.

A práve preto sa konalo toto podujatie, ktoré organizačne mala pod palcom ZUŠ Nádvorná Zvolen, členovia ZŠ Hrnčiarskej Zvolen a záštitu malo aj mesto Zvolen a bola tu prítomná aj primátorka mesta Zvolen Ing. Lenka Balkovičová.

Prvá dáma v úvode podujatia povedala pár slov.

Je až dojemné, koľko sa Vás tu zišlo ľudí, aby sme si vypočuli mladých umelcov z celej Európy. Ja sa veľmi teším, že sa práve Zvolen stáva miestom stretnutia viacerých telies. Včera (9.7.2016) tu zaspieval spevácky zbor až z ďalekej Kanady a dnes máme možnosť si vypočuť mladých ľudí, ktorí prišli sem do Zvolena práve kôli svojej láske k hudbe a to je taká motivácia pre všetkých ostatných, aby možno primäli mladých ľudí venovať sa zmysluplnej činnosti a láske k umeleckej tvorbe, lebo toto práve človeka rozvíja a posúva dopredu.

Nakoľko sa jednalo o súťažný koncert, nechýbala ani odborná porota zložená nielen z našich, ale aj zahraničných porotcov.

Súťažnú časť tvorilo 5 hudobných vystúpení a to v zložení 2 naše slovenské a po jednom francúzke, anglické a lotyšské. Každý z interpretov zahral minimálne jednu skladbu, ale boli tu aj takí, čo spolu zahrali aj tri a v tej horúčave bolo doslova obdivuhodné sledovať ich fantastický prednes.

Po tejto časti nasledovala štvrťhodinová prestávka na poradu porotcov a po nej pokračovalo podujatie nesúťažnou časťou, v ktorej sa predstavili aj ďalší skvelí umelci.

Ako sa blížil koniec koncertu, prišlo k tomu dlho očakávanému a to dekorovaniu a odovzdaniu putovného pohára tomu najlepšiemu.

Odborná porota rozhodla a víťazom 2. ročníka Medzinárodného hudobného festivalu Douzelage – Zvolen 2016 sa stal Rémi Welmane (FR), ktorého doprevádzal na klavír Manuel Lucas

Rémi získal putovný pohár, finančnú odmenu a ešte ďalšie ceny k tomu.

Po vyhlásení absolútneho víťaza a na samotný záver zazneli ešte dve špeciálne skladby v podaní orchestra, ktorý sa skladal zo všetkých tu prítomných muzikantov na sláčikové nástroje, v ich podaní zaznela Predohra k opere Figarova svadba od W. A. Mozarta a po nej sa pridali ešte ďalší muzikanti a zahrali jednu špecialitku a to skladbu November Rain od Guns N’ Roses.

Nech sa páči pár fotografií a samozrejme aj víťazná skladba vo forme videa.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: