• Ut. mar 28th, 2023

5. ročník Zvolenského Hudobného Povstania

peter-kicak
Peter Kičák hrajúci na bicie v kapele Comp&neros. Foto: ZV-podujatia

Tradičné letné hudobné podujatie sa tento rok už prehuplo k svojmu malému jubileu a to už k 5. výročiu a tak si Zvolenčania mohli znova vychutnať atmosféru podujatia pod názvom Zvolenské Hudobné Povstanie.

Snaha tohoto festivalu, ako už z názvu vyplýva, je aby svoje hudobné umenie prezentovali skupiny, ktoré sú priamo zo Zvolena a aby rodným obyvateľom ukázali a hlavne zahrali na pódiu na Zvolenskom námestí SNP, ktoré ten večer patrilo len a len im.

Zoznam kapiel na propagačnom plagáte bol nabitý doslova zvučnými kapelami a to konkrétne – PaciPacifik, Comp&neros, Reconcern a Pigs On The Wing.

Niečo viac o niektorých skupinách.

PaciPacifiktradičná Zvolenská country skupina, ktorú rozhodne poznajú obyvatelia mesta Zvolen a ktorú možno vidieť na väčšine akcií, ktoré sa konajú v meste Zvolen a blízkom okolí.

Na tomto podujatí odohrali svoje tradičné skladby za, ktoré spomeniem Cesta za tetou, ako aj Mary Lou a veľa ďalších. Ich vystúpenie bolo jednoducho vynikajúce.

Hudobníci na pódiu:

Fotografie PaciPacifik TU a slide TU.

Comp&nerosJe elektroakustická fúzia s názvom connecting. Slapové basy a akustické gitary cez loopery,conga,perkusie,bicie v originálnych (ne)rytmických kreáciách+klávesy vytvárajú neobyčajnú zvukovú kulisu pre saxofón, basclarinet a priečnu flautu. To všetko obalené elektronickým podmazom. Skupina funguje pod týmto názvom od roku 2004.(zdroj:Bonobo.sk)

Všímavému oku nemohlo utiecť minimálne jedno meno hudobníka za bicími a to Petra Kičáka, ktorého bolo možné vidieť za bicími aj na akcii Kulturebox 4 vo Zvolene.

Rozhodne nielen pre mňa, ale aj pre zúčastnených veľké prekvapenie v tom, čo všetko sa dá skĺbiť do jedného celku, ktorý v konečnom dôsledku tvorí jeden ucelený celok zaujímavých tónov. Pre predstavu si pozrite video, ktoré hovorí za všetko.

Fotografie Comp&neros TU a slide TU. (na žiadosť kapely odstránené video a ja som odstránil fotografie)

Pigs On The Wing – kapela, ktorá interpretuje skladby Pink Floydu a treba povedať, že to bolo cítiť viac než dobre, ba dokonca sa mohol človek nachytať na tom, že pri niektorých skladbách si myslel, že počúva originál skupinu Pink Floyd a to je už čo povedať.

Fotografie Pigs On The Wing TU a slide TU.

Záverečné zhrnutie Zvolenského Hudobného Povstania

Podstata akcie vyšla veľmi dobre, ako aj počasie, ktoré v poslednej dobe robí veľké vrásky nielen usporiadateľom, keďže sa akcie tohto druhu konajú pod holým nebom.

Ľudí na akciu prišlo v požehnanom množstve a k večeru sa ich počet ešte viac znásobil, hlavne pri hraní poslednej kapely Pigs On The Wing, ktorá to doslova rozbalila v podaní interpretácii legendárnej skupiny Pink Floyd.

Zaujímavými tanečnými kreáciami zabávali prítomných ľudí dvaja  nádejný tanečníci, ktorých musela troška usmerňovať aj hliadka mestskej polície, ale musí sa uznať, títo páni jednoducho robili tomuto podujatia takú nezameniteľnú atmosféru.

Blog, foto a video: Ján Števonka. Gramatická úprava: Lenka Hrobáriková.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri