Sobota vo Zvolene v znamení DEKD a DOD ŽOS

zvolen-vecer

Večerná letná sobota v meste Zvolen. Foto: ZV-podujatia.

Otvorenie významného celoeurópskeho podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sa konalo vo Zvolene počas štyroch dní od 8. do 11.9.2016.

Názov témy tohtoročných DEKD bol Pamiatky a my. „Téma korešpondovala s európskou témou „Heritage and Communities“ a otvárala možnosti pre organizovanie rôznych podujatí a zapojenie sa mnohých samospráv, múzeí a ďalších inštitúcií.“

Podujatie každý rok štartuje v inom meste, tento rok bol vyvoleným mestom práve Zvolen.

Mesto Zvolen a jeho realizačný tím si pripravili na každý z dní bohatý kultúrny program a zapojili sa i ďalšie inštitúcie v meste a bolo toho veru neúrekom.

Poďme si teda povedať v skratke niečo o sobotnom programe.

Začiatok dňa od 9- tej hodiny odštartovali súbežne dve podujatia. Jedno v meste (obhliadka mestských pamiatok s odborným výkladom), druhé v ŽOS Zvolen, nakoľko tento rok oslavuje už svoje 144. výročie prevádzky od vzniku pôvodných železničných dielní vo Zvolene v roku 1872. Z tohto dôvodu sa práve tu konal nultý ročník DOD.

dekd-zvolen-27

Po posvätení Podpolianskeho kríža. Foto: ZV-podujatia

 

Tu v ŽOZ Zvolen sa konalo hneď niekoľko zaujímavých podujatí.

  • Slávnostne bol odhalený a požehnaný drevený podpoliansky kríž (zrekonštruovaný v dielňach) a taktiež v areáli boli slávnostne zasadené tri mladé lipy. Za účasti zástupcov rôznych cirkví bolo tomuto krížu aj požehnané.
  • Prebiehala historická dynamická ukážka leteckého prepadu nemeckého obrneného vlaku z obdobia SNP, ktorú pripravil Klub vojenskej histórie Carpathia a Retro sky team.
  • Klub železničných modelárov z Komárna mal vo svojom vagóne svoje veľké kráľovstvo.
  • Nechýbali tvorivé dielne a možnosť pokochať sa na nových aj starších lokomotívkach.
kvh-carpathia-1

Dynamická ukážka leteckého prepadu nemeckého obrneného vlaku z obdobia SNP, ktorú pripravil Klub vojenskej histórie Carpathia a Retro sky team. Foto: ZV-podujatia.

Toto všetko trvalo to do cca 14 -tej hodiny, ak nie dlhšie a bolo to viac než super.

V meste po 14-tej pokračovala ďalším kolom prehliadka vybraných historických objektov so sprievodcom, ktorý v každej jednej inštitúcii rozprával o svojom kráľovstve. (Kostol sv. Alžbety, LDM Zvolen, bašta v Domanovom parku) a na záver sa ešte skupinka presunula na Zvolenský zámok.

Na Zvolenskom zámku sa po odbornom výklade lektorky konala po 16:30 pútavá prednáška pod názvom Zvolenský zámok od sídla kráľov po najväčšiu obrazáreň, výklad Michala Šimkovica, Pavla Maliniaka a Márie Ťavodovej venovaný zámku a jeho premenám od výstavby až po súčasnosť.

V meste sa na hlavnom pódiu konali dva hudobné koncerty. Najskôr Roman Dovala a deti a následne koncert skupiny Pedaropeja, ktorá pozostávala z farárov evanjelického seniorátu.

roman-dovala

Roman Dovala a deti. Foto: ZV-podujatia.

Na záver tohto dňa sa na zvolenskom nádvorí konalo premietanie filmu Najvyššia ponuka.

Počas dňa sa bolo možné v určitých hodinách dostať do veží nielen katolíckeho kostola sv. Alžbety, ale aj do evanjelického kostola Svätej Trojice.

Samozrejme, počas dňa bola otvorená aj Krajská knižnica Ľudovíta Štúra. Nielen v autobusových prístreškoch, ale kade tade vo výkladoch obchodov bolo možné vidieť nainštalovanú výstavu fotografií, tzv. Výklad vo výklade, ktorú fantasticky pripravila Zora Myslivcová.

Počas dňa behala po meste dvojica mládežníkov On a Ona v dobovom odeve a spoločne takto kráčajúc mestom na bubienku a flautičke zvolávali ľudí na podujatie a všade navôkol bolo vidieť pomocníkov z radov študentov.

Nech sa páči, pár fotografií sobotňajšieho dňa v meste pod Pustým hradom počas soboty v rámci DEKD vo Zvolene.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.