Zvolenskí študenti predstavili model autíčka na vodíkový pohon. Vyhrali s ním súťaž vo Francúzsku

Celý tím zo SPŠ dopravná Zvolen a zástupca Agentúry pre vzdelanie a vedu Ing. Branislav Hlinka.

TS: Parádne modely áut Porsche a Mercedes na hybridný pohon, ktoré vytvorili študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene putovali na začiatku mája do Francúzska. Tam sa medzi konkurenciou tímov z celej Európy umiestnili vo svojej kategórii na prvom mieste.

Chlapci poskladali celý model auta na hybridný pohon sami. Vodíkové súčiastky a nabíjačku dodala sponzorsky firma. „Autíčko funguje na akumulátorovú baterku a vodíkový článok,“ vysvetlil žiak dopravnej priemyslovky Frederik Ďurčo, ktorý bol jedným z členov tímu Wings On Roads zo Zvolena. „Základnú zostavu na zloženie autíčka sme dostali, ale bolo potrebné riešiť optimalizáciu podvozku, vymyslieť konštrukčné prvky s cieľom zlepšenia jazdných vlastností a porozumieť princípom hybridu,“ dodali Marco Danihel a Samuel Chmola, ktorí boli hlavnými mechanikmi tímu. „Na autíčku sme pracovali celý rok a oplatila sa aj spolupráca s Technickou univerzitou vo Zvolene a Univerzitou v Žiline, kde sme boli merať a nastavovať parametre,“ vysvetľuje maturant Ján Pekár. Súčasťou päťčlenného tímu nadšencov bol aj prvák Andrej Szabó, ktorého úspech rozhodne namotivoval pre ďalšie štúdium.

24-hodinová súťaž nedala chlapcom spať

Súťaž Hydrogen Horizon Automotive Challange vo francúzskom Saint jo bola pre chlapcov výzva: počas nepretržitého 24-hodinového preteku sa chlapci v riadení autíčka striedali. Bolo potrebné dokázať nielen jazdecké zručnosti, ale aj technické schopnosti, súdržnosť a spoluprácu tímu a najmä vytrvalosť. „V tejto súťaži sú časté zrážky áut a ich nevyhnutné opravy, čo musia členovia tímu zvládnuť v čo najkratšom čase. Bez kreativity a schopnosti improvizovať by to nešlo, preto týchto chlapcov obdivujem,“ hovorí s úsmevom učiteľ Ing. Tibor Lešniak, šéf tímu, ktorý spolu s kolegom Ing. Petrom Mercellom chlapcov po celý rok viedol v modelárskom krúžku. Nielen víťazstvo, ale aj mimoriadny záujem organizátorov a francúzskych médií si slovenský tím zaslúžene užíval.

Súťažný model už poznačený účasťou v pretekoch.

Alternatívne palivá sú budúcnosťou dopravy

Ambíciou projektu je poukázať na nutnosť zaoberať sa riešením problematiky obnoviteľných zdrojov energie a alternatívnych palív. „Kto, ak nie my, študenti dopravy, máme morálnu povinnosť venovať sa alternatívnym palivám,“ pýtajú sa členovia tímu. „Zaujímavou formou, stavaním modelov áut na hybridné pohony, chceme zvýšiť povedomie mladých ľudí o uvedenej téme. Do budúceho roka chceme určite pokračovať a hľadať ďalších nadšencov a podporovateľov tejto myšlienky,“ hovorí riaditeľka SPŠ dopravnej Ing. Romana Trnková. Podobné projekty sú na Slovensku ešte v začiatkoch, potenciál témy je obrovský. „Skôr či neskôr budeme musieť hľadať alternatívne zdroje a reagovať na aktuálnu dobu,“ dodala riaditeľka.

TS: mesto Zvolen. Foto: zdroj TS

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: