Čo majú spoločné Zvolen, výtvarník Rudolf Sikora, analytik Juraj Mesík a hurikán v Texase?

Foto: ilustračné

TS: Neviete? Tak túto rôznorodú množinu spája „klimatická zmena“.

Klimatická zmena je možno najväčším problémom, aký musí ľudstvo vo svojej histórii riešiť. Dnes už prakticky niet pochýb o tom, že klimatická zmena je realitou. Dôsledky sa už prejavujú - priemerná teplota na Zemi stúpa, zvyšuje sa početnosť a sila hurikánov, tropických búrok a cyklónov, pribúdajú záplavové obdobia, posúvajú sa klimatické pásma, ubúda výška snehovej pokrývky, extrémnou rýchlosťou sa topia ľadovce a pribúdajú dlhé obdobia tepla a sucha. Tieto zmeny, ktoré sú zapríčinené aj činnosťou človeka, môžu mať katastrofálne dôsledky pre život na našej planéte, pokiaľ nebudeme konať ihneď.

Už prvý veľký koncept Rudolfa Sikoru s názvom Z mesta von, ktorý vznikol vo Zvolene v prvej polovici 70-tych rokov, mal ekologicko-humanitné pozadie. Obrovské farebné šípky v snehu orientujú a vyzývajú účastníka, aby svoju pozornosť obrátil na prírodu. Rudolf Sikora reagoval na udalosti z prelomu 60. a 70. rokov. V tomto období vznikla organizácia Greenpeace a prebehlo prvé verejné zasadnutie Rímskeho klubu, kde zazneli výzvy na riešenie globálnych otázok ľudstva – rovnosť, sloboda, solidarita, zachovanie zdravého životného prostredia.

„Tu ide o ľudstvo, o naše deti, vnukov, o civilizáciu ako takú… O tom všetkom som začal uvažovať už v čase, keď sa ku mne dostala kniha Medze rastu o záveroch Rímskeho klubu z roku 1968,“ hovorí Rudolf Sikora.

Juraj Mesík sa narodil vo Zvolene. Ako vyštudovaný lekár sa dlhodobo venuje globálnym trendom, príčinám klimatických zmien a ich dopadom. Minulý týždeň Juraj Mesík hovoril v TA3 o hurikáne Harvey, ktorý ohrozil viac ako 6 miliónov obyvateľov, pripravil desiatky ľudí o život, poškodil státisíce domov a celú infraštruktúru štvrtého najväčšieho mesta USA – mesta Houston, ale aj o tom, ako hurikán Harvey súvisí so zmenou klímy a globálnym otepľovaním.

Centrum komunitného organizovania vás pozýva na diskusiu s Jurajom Mesíkom, na ktorej budeme hovoriť nielen o klimatických zmenách a dôsledkoch meniacej sa klímy, ale aj o miestnych opatreniach, ktoré môžeme urobiť my sami v našom meste k zmenšeniu týchto negatívnych vplyvov.

Diskusia sa uskutoční vo štvrtok 14. septembra o 18:00 v Občianskom centre OKO v budove IX. ZŠ na sídlisku Zvolen – Západ (vstup z Nográdyho ulice).

Diskusia je súčasťou LADDER projektu Aktívni občania a miestne úrady spolupracujú pre zelenšie sídliská s podporou partnerov Únia miest Slovenska a ALDA.

TS: Kajo Zbořil

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: