• Pi. feb 3rd, 2023

Diela nielen Jána Kulicha, ale aj Kolomana Sokola a Márie Medveckej v Galérii Jána Kulicha

ByIMG_1979

máj 29, 2017
.

TS: Od 4. mája 2017 ponúka Galéria Jána Kulicha ďalší, v poradí tretí tematický okruh diel z tvorby významného slovenského sochára, národného umelca prof. Jána Kulicha.

Názov tohtoročnej inštalácie je „RODINA – PRIATELIA“. V rámci nej môžu návštevníci nazrieť do intímnejších sfér a inšpirácií Kulichovej tvorby, ovplyvnenej prostredím, v ktorom vyrastal a ktoré výrazne formovalo jeho tvorbu. Patria sem portréty jeho najbližšej rodiny: rodičov, manželky, detí či vnúčat z rôznych období a etáp jeho života. Dôležitou súčasťou výstavy sú medaily, pri ktorých tvorbe bol inšpiráciou práve svet, v ktorom sa Ján Kulich narodil a rástol. Téma rodiny zahŕňa aj motív madony, s ktorým sa v rámci inštalácie možno stretnúť pri dielach Podpolianska madona, Dlane a Pieta. Pri prezentácii dôležitého sveta autorovej tvorby galéria nevynechala ani portréty jeho priateľov, s ktorými ho spájala nielen práca či láska k výtvarnému umeniu, ale aj zanietenie pre slovenskú ľudovú kultúru a jej hudobné a výtvarné prejavy.

Významnou súčasťou výstavy je výber z tvorby Márie Medveckej, predstaviteľky slovenského realistického impresionizmu a Kolomana Sokola, zakladateľa modernej slovenskej grafiky 20. storočia.

Výstava je otvorená od štvrtka do nedele, od 10.00 do 18.00 hodiny a bude sprístupnená do konca októbra 2017.

Galéria Jána Kulicha Ul. Terézie Vansovej 2 962 01 Zvolenská Slatina, tel.: 0948 366 260 email: galeriajanakulicha@gmail.com

f