Mestskí poslanci majú v prípade Barín možnosť rozhodnúť o ďalšom rozvoji Zvolena

Foto ilu internet

TS: Pondelkové rokovanie mestského zastupiteľstva vo Zvolene bude zaujímavé. Poslanci dostali do rúk materiály, na základe ktorých sa rozhodnú, ako naložia s rozvojovým územím lokality Bariny. Vedenie mesta pred pár týždňami prišlo s víziou vybudovania športovo-rekreačného areálu, ktorý v meste doposiaľ nemá obdobu. Kúpalisko, plaváreň, 400 metrová atletická dráha, ihrisko na malý i veľký futbal či in-line korčuliarska dráha, to všetko by sa v budúcnosti mohlo stať realitou – ak poslanci schvália urbanistickú štúdiu Barín ako základ pre možnú výstavbu.

O časti zvanej Bariny vedel donedávna len málokto. Plocha ležiaca vedľa sídliska Západ bola dlhé roky využívaná akurát psičkármi a futbalistami tamojšieho futbalového klubu TJ Elán, dnes je z nej územie s najväčším rozvojovým potenciálom za posledných niekoľko desaťročí. „Rozhodli sme sa ponúknuť verejnosti dôstojný areál, kde by zázemie našli rekreační i profesionálni športovci. Postupne by na ňom malo vyrásť niekoľko športovísk, ale i hotel či bytové domy,“ hovorí primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

Využiť obrovský 6 hektárový pozemok neďaleko centra mesta v prospech jeho obyvateľov nemusí byť vždy jednoduché. Existuje mnoho príkladov, kedy pozemky skúpili investori a postavili na nich obrovské obchodné centrá. Vo Zvolene majú inú víziu. „Pri architektonickom využití územia sme brali do úvahy viacero problémov, ktoré by sme výstavbou chceli vyriešiť. V prvom rade ide o možnosť priniesť ľuďom šport a relax, po ktorom tak volajú,“ hovorí hlavný architekt mesta Peter Kašša. Jeho slová potvrdzuje Dagmar Weisová z Odboru rozvoja mesta: „Máme v rukách výsledky reprezentatívneho prieskum potrieb obyvateľov nášho mesta a ten potvrdzuje, že ľuďom chýba práve priestor pre športové aktivity – chýba im kúpalisko, plaváreň či cyklotrasy. Šport bol oblasťou s druhým najhorším hodnotením.“ Umiestnenie územia rozvoju športu len nahráva – dostupné sú inžinierske siete, dopravná infraštruktúra, v blízkosti je desaťtisícové sídlisko, aj do centra mesta je to len na skok.

Areál je však možné využiť aj ďalším podstatným spôsobom. Tamojšie sídlisko Západ sa borí s pretlakom parkujúcich áut, nové parkoviská v jeho vnútri však už nie je kde vystavať. „Naskytla sa príležitosť riešenia. Všetky športoviská predsa potrebujú parkovacie plochy, ktoré je možné práve vo večerných a nočných hodinách využiť pre potreby obyvateľov Západu. Z veľkej časti tak vieme riešiť parkovanie, čo je ďalšie veľké plus možnej výstavby,“ dodáva primátorka Balkovičová. Odvolala sa aj na spomínaný prieskum, v ktorom respondenti kritizovali dopravnú infraštruktúru, pričom najčastejšie uviedli, že v meste sa zhoršilo práve parkovanie.

Výhod spojených s výstavbou športovo rekreačného areálu na Barinách je teda hneď niekoľko, poslanci tak môžu na rokovaní zastupiteľstva rozhodnúť o významnom rozvoji mesta. Záleží len na ich hlasoch, či dajú projektu zelenú chválením urbanistickej štúdie.

TS: Mesto Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.