Zelienkovci si uctili 100. výročie svojho patróna veľkolepým programom

Jena veľká Zelienkovská rodina. Foto: ZV-podujatia.

V sobotný októbrový večer sa vo veľkej kultúrnej sále DK ŽSR vo Zvolene po 17-tej začal veľkolepý kultúrny program, počas ktorého sa priezvisko Zelienka skloňovalo veľakrát.

Program bol nazvaný Zelienkovská nátura a išlo o spomienkový večer pri príležitosti 100. výročia narodenia a 40. výročia úmrtia Ľuda Zelienku a 20. výročia prvej premiéry divadla v Dome kultúry ŽSR.

Keby v roku 1996 neprišiel do funkcie vedúceho Domu kultúry Mgr. Pavol Halaj – dramaturg, režisér a samozrejme veľký nadšenec ochotníckeho divadla, tak by sme tu dnes rozhodne nesedeli.

V súčastnosti, respektíve od roku 2007 vedie divadelné kormidlo Milan Krnáč. Divadlo dostalo do vienka niekedy okolo roku 2011 názov Divadlo Zelienka, ktoré používa doteraz.

Počas tohto niekoľkohodinového programu bolo možné vidieť medzi hosťami aj prvú dámu mesta Zvolen, ktorá sa aj krstnou mamou stala, spomínalo sa na patróna divadla, ba i divadelné predstavenia boli a aj hostina preveliká. Nezabudlo sa aj na ocenenie všetkých tých, čo pre divadlo za tých X rokov to, či ono spravili. A aj Andreja Turčana medzi seba prijali ba i tričko zelenej farby dostal.

V reči čísel

Píše sa rok 2017, sté výročie narodenia Ľuda Zelienku (1917) a 40. výročie od jeho úmrtia (1977), 22 premiér v DK ŽSR počas 20-tich divadelných rokov Zelienkovcov, bezmála 100 hostí na oslave, 56 strán v životopisnom medailóne a …. program začal o 17-tej hodine a 17-tej minúte.

Možno je to len náhoda, ale tie sedmičky sú im asi predurčené a rozhodne im priniesli a verím, že ešte prinesú veľa šťastných chvíľ.

Došlo aj na krst

V tento slávnostný večer sa krstil tzv. Životopisný medailón k 100. výročiu narodenia. Jedná sa o knižnú publikáciu, ktorú pripravila pracovníčka Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra Mgr. Elena Matisková. Avšak ako sama povedala, aj napriek bohatej archívnej zbierke bolo potrebné veľa vecí preštudovať a pohľadať ďalšie informácie. Aktívne spolupracovala a pomáhala dcéra Ľuda Zelienku Mgr. Anna Ščepánová, neter Ľubica Lacková, pomohli aj manželia Krnáčovci, Marián Kološta a ďalší.

Krstnou mamou sa stala primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová, ktorá spoločne s dcérou Ľuda Zelienku žinčicou tento medailón pokrstila.

Prierez divadla v päťročniciach

Ako bolo spomenuté, za 20 rokov si mohli diváci pozrieť v tomto kultúrnom stánku 22 premiér a tak bolo na mieste si ich pripomenúť krátkymi ukážkami. Prvá bola Princezná Púpavienka (2005), nasledovali Páračky (2009), následne veľmi dobre publikom prijatá hra Pán a pani Morganovci s podtitulom Manželstvo je (2016) a ako posledná bola ukážka hry, ktorú uvidia diváci na jar budúceho roka a a jej názov je Do dna.

Pamätné listy

Po kultúrnej časti, keď už panovala uvoľnenejšia atmosféra sa na pódiu čítali pamätné listy, v ktorých bolo spomenutí všetci tí, ktorí priložili ruku k dielu a bez ktorých by sa nekonalo ani to, čoho sme boli dnes svedkom.

Výstava

Vo foajé prvého poschodia bola na paneloch výstava, ktorá zachytáva prierez divadelným životom za ostatné roky a taktiež je venovaná všetkému, čo je bytostne spojené so samotným Zelienkom.

Záverom

Všetci prítomní uznali, že to bolo pekné podujatie a že oslava v takomto štýle bola pre nich príjemným prekvapením.

Fotografie

Článok a foto: ZV-podujatia.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: