Deň M. R. Štefánika na ZŠ, M. Rázusa 3

Žiačky z 9. A a ich glóbus. Foto: zdroj TS

TS: Naša škola sa zapojila do 13. ročníka celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice  "Deň Milana Rastislava Štefánika – zapojenie žiakov, učiteľov, rodičov a komunity". Uvedený projekt sa uskutočňuje pod záštitou ministerky školstva vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Martiny Lubyovej. Zároveň je súčasťou aktivít Národnej stratégie zvyšovania úrovne a kontinuálneho rozvíjania čitateľskej gramotnosti, ktorej garantom je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Cieľom projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového. Zároveň projekt umožňuje lepšie spoznať  Milana Rastislava Štefánika ako astronóma, vojenského letca, brigádneho generála ozbrojených síl Francúzska, diplomata a politika, ktorý mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny a ktorý sa zaslúžil o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Projektu sa zúčastnili žiaci 9. ročníka, ktorí 23. 10. 2017 prežili deň s osobnosťou Milana Rastislava Štefánika. Podujatie bolo venované Medzinárodného dňu školských knižníc.

Najskôr si deviataci po triedach pozreli francúzsky dokumentárny film o M. R. Štefánikovi a prezentáciu o jeho živote.  Jednotlivé triedy sa potom striedali v školskej knižnici, kde plnili rôzne aktivity.

Trieda 9. C vypracovávala pomocou knihy M. R. Štefánik od J. Juríčka a učebnice dejepisu jednotlivé úlohy pracovného listu venovaného životu M. R. Štefánika. Zároveň z tejto publikácie vypísali pekné myšlienky, ktoré M. R. Štefánik povedal počas svojho života. Spoločne si ich prečítali a debatovali o ich aktuálnosti a charaktere M. R. Štefánika.

Žiačky z 9. A zaujalo cestovanie M. R. Štefánika či už ako vedca, astronóma i ako diplomata a zhotovili glóbus, na ktorom vyznačili všetky miesta a krajiny, ktoré M. R. Štefánika navštívil.

Žiaci 9. C pomocou informácií z publikácií o M. R. Štefánika a z internetu vyrobili historické noviny pod názvom Slovenské zvesti. Zahrali sa na novinárov a najzaujímavejšie medzníky Štefánikovho života napísali vo forme správ. Jednotlivé správy doplnili fotografiami zo Štefánikovho života, čím vznikli unikátne noviny.

Záverom tohto veľmi podnetného dňa venovanému významnej osobnosti našich dejín sa všetci účastníci stretli v klubovni, kde odprezentovali mladším spolužiakov svoje nové poznatky o osobnosti M. R. Štefánika. Potom svoje výsledky práce vystavili vo vestibule školy, aby si ich mohli pozrieť aj ostatní žiaci,  vyučujúci a rodičia.

TS: Dana Vasilová, koordinátorka projektu. Foto: zdroj TS

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.