DFSž Zornička odštartovala polstoročnicu so všetkou parádou

Aj ľudová muzika sa nedala zahanbiť. Foto: ZV-podujatia

Dožiť sa 50 rokov možno nie je až taká významná udalosť, ale ak sa k takémuto číslu dostane umelecký súbor, rozhodne si to žiada poriadne osláviť a jedna taká folklórna oslava sa konala v piatok 10.11.2017.

Celú túto parádu a ešte podstatne viac si mohli užiť všetci, ktorí zavítali do Kultúrneho domu železničiarov, sťaby domovu Zorničkárov po 17-tej. Tu sa nevídaná, v poradí už druhá tanečná folklórna oslava počas dvoch hodín konala.

Polstoročie od svojho vzniku oslavuje detský folklórny súbor Zornička a práve pri tejto príležitosti sa toto druhé zo štyroch podujatí (ostatné dve budú v DJGT) tu v Kultúrnom dome železničiarov konalo.

Udalosť je to parádna a je to vidieť aj na neskutočnom programe, ktorý si tu členovia súboru pre sympatizantov folklóru pripravili. Zároveň majú tieto oslavy aj smutnejšiu stránku a to, že tento rok si pripomíname 1. výročie od doby, kedy vo veku 88 rokov zomrela zakladateľka súboru Mária Mázorová, ktorej v rámci programu bola venovaná patričná spomienka.

Dosť bolo smutného, vráťme sa na tanečnú oslavu

V takmer dvojhodinovom programe s jednou prestávkou scénosled obsahoval to naj zo života súboru. Pozostával zo 6-tich dejstiev, v štyroch z nich bola v interpretácii predstavená vždy iná obec alebo mesto z regiónov Slovenska (Plachtince – Príbelce, Detva, Zvolenská Slatina, Čierny Balog) s ich charakteristickým tanečným prejavom a krojovým vybavením. Medzi jednotlivými dejstvami premosťovala prerozprávaným príbehom dvojica moderátoriek.

Samozrejme, nebol to len tanec, ale aj ľudová hudba a speváčky, ktoré sólovo alebo počas tanca perfektne zahrali a zaspievali a i takto dotvorili beztak už parádny divácky zážitok.

Na záver, predtým než si pozriete fotografie, pridám ešte dve informácie. Oslava 50. výročia pokračuje ešte dvomi vystúpeniami a to 16. a 17.11.2017 v DJGT, začiatok je vždy o 17:00, ale v tom druhom prípade je to čisto na pozvánky a pre blízkych súboru.

Druhá informácia sa týka tých, ktorí stoja za úspechom Zorničky. Tanečným pedagógom, choreografom a vedúcim súboru je Soňa Sýkorová Moumani, vedúcou speváckej zložky Lenka Škodová a ľudovú hudbu vedie Milan Hronček. Vedúcou prípravky súboru je Ľubka Chlupisová a tanečným pedagógom prípravky je Martin Kracina. O šitie a údržbu krojov sa stará Alica Hallová. So súborom externe spolupracuje Andrej Sýkora.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: