• Po. okt 2nd, 2023

Marína oslávila 55. výročie vo veľkom štýle

Autor IMG_1979

okt 25, 2021 ,
FS Marína. Foto: IMG_1979

V piatok a v sobotu (22.10.2021 – 23.10.2021) sa dalo v meste Zvolen aj napriek všetkému kultúrne vyžiť na veľa spôsobov a na svoje si rozhodne prišli aj priaznivci folklóru.

V divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene sa konali pod záštitou primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej a generálneho riaditeľa ŽSR Miloslava Havrilu až tri vystúpenia v rámci 55. výročia založenia folklórneho súboru Marína.

Nemožno mi Ťa neľúbiť…

Tak sa volal program, ktorý v piatok pre širokú verejnosť a v sobotu pre pozvaných hostí pripravili umelecký šéf Mgr. art. Ing. Andrej Sýkora a Mgr. art. Soňa Sýkorová Moumani (tanečná pedagogička a spoluautorka choreografií), ľudovú hudbu mal pod palcom Milan Hronček, DiS. art., dievčenskú spevácku skupinu Mgr. Eva Majerová, ženám velila PhDr. Andrea Jágerová a mužskú spevácku skupinu viedla Daniela Škodová.

Skôr, než si povieme niečo viac o samotnom programe je na mieste napísať, že hoci od 50. výročia ubehlo len 5 rokov, divadlo prešlo viacerými zmenami. Koncom roka 2017 prebral vedenie súboru po Jánovi Jamriškovi Andrej Sýkora. Súbor prešiel kompletnou generačnou výmenou, ale bola to len jedna z mnohých vecí, s ktorými sa súbor potýkal, ale naďalej tvoril a svojim divákom ponúkal jedno predstavenie krajšie, ako to druhé a veru bolo ich neúrekom.

Až prišla jar 2020 a na svete už úradoval vírus, ktorý ešte stále nemáme pod kontrolou a zastavil aj súborový život. Zrušili sa festivaly, vystúpenia, obmedzilo sa stretávanie, kontakty…

Aj napriek momentálnej nejasnej vízii sa súbor pozviechal a pripravil tento fantastický program a všetci, čo sme ich prišli podporiť do divadla sme boli svedkami 13-tich bodov v programe.

V tom najlepšom svetle sa predstavili a svoj priestor dostali všetky zložky, či už sólo alebo v spoločných choreografiách. Diváci v sále boli svedkami neskutočného dvojhodinového programu, až sa veľakrát doslova zatajoval dych.

V sobotu, po poslednom predstavení prišli na rad prajné slová a gratulácie a gratulantov bolo požehnane zo všetkých kútov zeme a všetci sa zhodli v jednom, že treba v týchto časoch v tejto práci pokračovať, lebo….

Nemožno mi Ťa neľúbiť… Marína moja

Aj ja sa pripájam, síce len takto vo virtuálnom priestore a ponúkam aspoň pár fotografií z tohto nevšedného folklórneho zážitku v rámci oslavy 55. výročia založenia súboru Marína.

Fotogaléria: Nemožno mi Ťa neľúbiť…

Článok a foto: IMG_1979