Lúčnica predviedla v DJGT neskutočné tanečné predstavenie

lucnica-50

Ženská časť Lúčnice. Foto: ZV-podujatia

Dievčatá jedna krajšia od druhej, tancujúce s mládencami na rezkú muziku, občas až ku hviezdam vyskakujúce a do toho si ešte pekne zaspievali. Možno by mohol niekto povedať, že folklór je na ústupe, ale to vôbec nie je tak. Doteraz sa dodržujú rôzne tradície a je to oveľa zaujímavejšie sledovať, ak je to podané s umeleckou hodnotou. Až často sa to už nevidí, ale niekedy predsa.

Vo Zvolene máme niekoľko folklórnych súborov, či už sa jedná o Vysokoškolský súbor TU Zvolen FS Poľana, Železničiarov FS Marína a detskú verziu DFS Zornička. Samozrejme aj Lastovičky, Vretienko a mnohé ďalšie.

Do Zvolena prídu vystupovať počas roka aj rôzne iné súbory a vždy je na čo pozerať, až sa môžu oči vyočiť pri vystúpeniach pred širokou verejnosťou a v tomto smere je kvalita na vysokej úrovni.

Keď sa objavila zmienka, že do Zvolena príde Umelecký súbor Lúčnica, áno ten, o ktorom spieva Jožo Ráž zo skupiny Elán v skladbe Tanečnice z Lúčnice, tak to bola jednoducho výzva, ísť sa pozrieť a presvedčiť sa o tom, o čom spieva na vlastné oči. Musím povedať, že mal pravdu, lebo dievčatá z Lúčnice sú vskutku krásavice a tie tanečné pohyby a spev – nuž jedna radosť pozerať.

Dosť bolo blúznenia, vráťme do reality a do DJGT v nedeľu 15.5.2016. Práve tu po 18-tej bolo možné vidieť naživo ako hosťa mesiaca máj v reprezentačnom programe Umelecký súbor Lúčnica.

lucnica-11

Foto: ZV-podujatia

Prof. Štefan Nosáľ vymyslel pre tento program choreografiu a réžiu, o kostýmy sa postarala Šarlota Kišová a Dagmar Roháčová, scénu pripravil Ján Ťapák a účinkoval samozrejme tanečný súbor a sólisti Lúčnice, ako aj speváci a samozrejme aj orchester. Primášom bol Martin Sleziak.

Program pozostával z 15-tich bodov a jednej prestávky a bol doslova vycibrený do posledného detailu.

Bolo tu z každého niečo. Od klasickej polky, ale zo Šariša, nechýbala vyhadzovaná, palicový tanec, samozrejme chlapská zábava na Jánošíkov a ich družinu a aj širákový tanec.

Azda najväčšie prekvapenie bolo v bloku nazvanom Vitaj, jar, v ktorom dievčence v lyrickom obradnom tanci vyjadrili dávnu tradíciu vítania jari, ako nového ročného obdobia i nového života. Táto časť bolo neskutočná po všetkých stránkach, ale všetci v hľadisku tŕpli, keď útle dievča začalo chodiť ako po schodoch po rukách ostatných účinkujúcich, ale všetko dopadlo na jednotku.

Samozrejme, svoj priestor dostala aj fujara v bloku nazvanom Fujarové melódie a dobre známy Martin Budinský predviedol heroický výkon na cimbale, pri ktorom mu sekundovali členovia orchestra.

Na samotný záver Lúčnica predviedla slávnostný párový tanec v bloku nazvanom Sviatok na Zemplíne, ktorý vynikal pestrofarebnosťou krojov účinkujúcich, hlavne však dievčat.

Po tomto už prišiel záver a klaňačiek pred divákmi nebolo konca kraja.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.