Minko Špinko sa vrátil medzi deti

Ing. Jana Krokošová je autorkou projektu Minko Špinko s ktorým navštevuje predškolské a školské zariadenia .

TS: Vďaka Nemocnici Zvolen, člen skupiny AGEL, sa aj tí najmenší môžu oboznámiť so správnou technikou umývania rúk. V uplynulých týždňoch Minko Špinko navštívil jednu základnú a dve materské školy. Pre veľký záujem sa do jedného predškolského zariadenia vrátil už druhýkrát počas tohto roka. Umývanie a dezinfekcia rúk patrí medzi najjednoduchšie spôsoby, ako zabrániť vzniku a šíreniu infekcií.

Autorkou a zároveň aj hlasom projektu Minko Špinko je Jana Krokošová, vedúca oddelenia klinickej mikrobiológie. Od roku 2014 hravou formou oboznamuje deti s potrebou a správnou technikou umývania rúk. Vďaka plyšovej postavičke Minka Špinka dokáže zaujať aj tých najmenších. Do projektu sa za posledné obdobie zapojilo 110 detí. Po vyrozprávaní príbehu a názornej ukážke umývania rúk, nasleduje overenie techniky umývania rúk a to pomocou špeciálnej UV lampy, kde sa nesprávne umyté miesta na rukách jasne zviditeľnia.

Umývanie a dezinfekcia rúk patrí medzi najjednoduchšie spôsoby, ako zabrániť šíreniu infekcií. Škôlky, predškolské zariadenia a školy sú pre vzdelávanie a ďalší rozvoj detí nevyhnutné, no zároveň zo zdravotného hľadiska sú miestom s vyšším rizikom prenášania a šírenia vírusových a bakteriálnych ochorení. Pre detskú populáciu znamená toto prostredie predovšetkým zvýšené riziko infekčných ochorení dýchacích ciest a tráviaceho traktu.

Aby sa miera tohoto rizika minimalizovala, ponúkla súčasne s týmto projektom Nemocnica Zvolen vybraným školám a škôlkam pomoc pri zabezpečení potrebných mikrobiologických vyšetrení, ktoré pri podozrení na niektoré z prenosných ochorení odporučí a aj priamo realizuje spolupracujúci ambulantný lekár. V prípade, že dieťa môže byť po preliečení v dôsledku oslabeného organizmu v období rekonvalescencie vystavené riziku opätovného prenosu patogénov, odporučí mu lekár zostať ešte pár dní doma. Pre imunitný systém dieťaťa nie je vhodné krátko po chorobe vystaviť ho znovu takémuto prostrediu.

„Cieľom nášho projektu je hravým spôsobom učiť deti už v útlom veku správnej technike umývania rúk, napomáhať rodičom podporovať imunitný systém svojich detí a v neposlednej rade pomôcť pediatrom používať v liečbe antibiotiká len vtedy, keď je to nevyhnutné,“ uviedla Ing. Jana Krokošová, autorka projektu.

Nemocnica Zvolen venuje problematike hygieny rúk zvýšenú pozornosť, nakoľko dezinfekcia rúk, spoločne so systémom mikrobiologického monitoringu nemocničného prostredia, predstavuje v našom zdravotníckom zariadení základný krok k znižovaniu rizika prenosu nozokomiálnych nákaz.

TS:  Mgr. Alžbeta Sivá, tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.