Tvorbu pragmatika Dušana Jurkoviča poodhalia na Zvolenskom zámku

To najlepšie, čo doma máme

 

Foto: ilu

TS: Slovenská národná galéria pripravila pre svojich návštevníkov v roku 2017 na Zvolenskom zámku nový cyklus kurátorských výkladov pod názvom To najlepšie, čo doma máme. Ide o pravidelný cyklus špecializovaných výkladov, v rámci ktorého kurátori Slovenskej národnej galérie raz mesačne predstavia dielo, ktoré vo svojom zbierkovom fonde považujú za najzaujímavejšie. V novembri privítame kurátorku Zbierok úžitkového umenia, dizajnu a architektúry SNG Vieru Kleinovu.

TO NAJLEPŠIE, ČO DOMA MÁME – Zvolenský zámok, 23. november 2017│18.00 – Vstup 2,70 €

Pragmatický romantik

Dušan Jurkovič – architekt svojbytne rozkročený medzi vernakulárom, secesiou a modernou – sa už od počiatkov svojej tvorby zaoberal aj dizajnom nábytku a interiéru. Zariaďoval byty svojich brnianskych priateľov, sídla bohatých českých patriotov, komplexné riešenia interiéru ponúkol v reštauračných i kúpeľných objektoch v Čechách a na Morave, po svojom návrate na Slovensko zasa v realizáciách interiérov hlavne verejných stavieb. Jurkovičov nábytok v zbierkach SNG predstavuje viac ako dvadsiatku kusov – reprezentujúcich predovšetkým brniansku fázu z prvej dekády 20. storočia, ale aj niekoľko ojedinelých prác vytvorených začiatkom 40. rokov 20. storočia v slovenskom prostredí. Jurkovičove stavby i nábytok sa veľmi skoro stali súčasťou národného mýtu – najprv slovanského a následne československého. My však pôjdeme za hranice vlasteneckého pátosu a zároveň sa pozrieme na Jurkovičov štýlový aparát v kontexte príbuzne motivovaných stretov národného a medzinárodného v európskom priestore.

Mgr. VIERA KLEINOVÁ – kurátorka zbierok úžitkového umenia, dizajnu a architektúry

Absolventka odboru Veda o výtvarnom umení Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Kurátorsky, publikačne i organizačne sa venuje dizajnu a úžitkovému umeniu 20. a 21. storočia, s dôrazom na súčasný šperk, sklo, keramiku a drevo. Od roku 2013 je kurátorkou zbierok úžitkového umenia, dizajnu a architektúry SNG, kde kurátorsky a spolukurátorsky pripravila výstavy Rozmanitosť nutná: VŠVU Model 2014 (2014), Anton Cepka: Kinetický šperk (2016), Nech šije! Móda na Slovensku 1945 – 1989 (2017).

Foto: Dušan Jurkovič vo svojej pracovni, Veveří 18, Brno, 1905. Repro: Český svět 1905-1906, roč. II, č. 2., s. 48.

 

TS: Ing. Zuzana Štefinová 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.