• Št. mar 30th, 2023

Zvolenské kadetky vyškolili Žilinčanky aj Popradčanky

Začiatok sobotného zápasu proti BKM Žilina. Foto: J. Števonka.

V posledný januárový víkend 27. a 28.1.2018 sa v rámci basketbalu hrali v športovej hale na zvolenskom sídlisku Západ 3 ligové zápasy.

V dvoch prípadoch sa jednalo o kategóriu kadetiek, kedy proti basketbalistkám BK ZŠ Zvolen nastúpila najskôr v sobotu BKM Žilina a na druhý deň v nedeľu hráčky BAM Poprad. V nedeľu sa hral ešte duel ASWBL proti Basket Flames.

Ženskú kategóriu necháme bokom a pozrieme sa troška jednoduchšie na zápasy kadetiek, ktoré sú postrachom nejedného klubového trénera. V reči čísel pred zápasom boli naše tak nejako na vážkach a to 9 ku 9-tim a v rámci odvetných zápasov u súperov v Žiline 39:89 a pod Tatrami 90:39 bolo teda aspoň ten Poprad oplatiť.

Sobota 27.1.2018

Na poobedný zápas o 14-tej prišli Žilinčanky, ktoré po 18-tich zápasoch (3 výhra, 15 prehra) priebežne okupujú predposledné tabuľkové miesto.

V podobnom duchu sa niesol aj tento duel a dá sa povedať, že toto bol taký lepší tréning našich dievčat pred zajtrajším (rozumej nedeľným) zápasom. Prvú štvrtinu súperky ako tak vzdorovali a stav 26:7 ešte extra nič nenaznačoval, ale pred prestávkou to už bolo 60:15. Ostalo teda odohrať ešte dve dejstvá, kedy po prvom už bol stav 78:35 a po ďalšom 101:39.

Nedeľa 28.1.2018

V nedeľu doobeda o 9-tej začal zápas proti Popradčankám, ktoré majú lepšiu bilanciu (14 víťazstiev a 4 prehry).

Prekvapujúco od úvodu bolo vidieť, že protihráčky nie sú tie, ktoré budú tvoriť hru, ale skôr naopak. Hral sa parádny basketbal, možno trošku v záverečných fázach viac na telo, ale všetko sa držalo v mantineloch, respektíve si to dievčatá na palubovke navzájom oplácali.

Po prvej štvrtine mali naše baby 15 bodov náskok a ich protihráčky nevedeli ani po ďalších desiatich minútach nájsť patričný recept na zvrátenie stavu a tak pred prestávkou išli do šatne za stavu 41:20.

Ten, kto chodí pravidelne na basketbal vie, že takéto čísla nič neznamenajú a bolo treba brať do úvahy aj fakt, že zvolenské dievčatá išli doslova na doraz, asi tak na 120% a bolo teda otázne, či im ešte ostane dosť síl do ďalších bojov.

Druhá polovica zápasu však nepriniesla patričnú odplatu za prvú časť, ba naopak. Naše dievčatá ukázali, že sa lepšieho súpera neboja a veľmi peknou hrou viac na telo viedli po tretej štvrtine 53:38 a po ďalšom dejstve a záverečnom hvizde sa zapísalo skóre 88:54.

Zápas, respektíve herný prejav svojich zverenkýň zhodnotil tréner Popradu Ján Hricko nasledovne:

,,Odohrali sme najhorší zápas sezóny. Prehra určite mrzí, no viac ma trápi prístup a bojovnosť mojich dievčat. Chýbalo nám nasadenie a chuť pobiť sa. Inkasovaných 88 bodov je katastrofálna vizitka nasej obrany. Naopak Zvolen bojoval a podal výborný výkon. Vyhral určite zaslúžene.”

Článok a fotografie. J. Števonka.