O protipóloch gotiky bude pútavá debata na zámku

Dr. phil. Dušan Buran. Foto: ZV-podujatia

TS: Slovenská národná galéria pripravila na rok 2018 pre svojich návštevníkov na Zvolenskom zámku nový cyklus kurátorských výkladov spojených so seminármi na netradičné témy týkajúce tradičného umenia. Počas večera sa kurátori SNG zamerajú na dôležité míľniky v dejinách umenia a priblížia nám na vybranom diele dané výtvarné obdobie. Následne po prednáške prebehne seminár, s pozvanými hosťami a odborníkmi z rôznych vedných oblasti. Súčasťou cyklu budú každú tretiu sobotu aj tvorivé ateliéry venované deťom mládeži a nadšencom výtvarného umenia.

POZRIME SA NATO ŠTÝLOVO – Zvolenský zámok

Štvrtok 22. február 2018│17.00  – POZRIME SA NATO ŠTÝLOVO – Zvolenský zámok – Vstup 2,70 €

Gotika

Gotika je výrazom vrcholného a neskorého stredoveku. Na prvej prednáške cyklu Pozrime sa nato štýlovo, sa vyberiem práve týmto smerom. Budeme sa venovať tematicky obdobiu gotiky a názorne si opíšeme umelecký smer na vybraných dielach zo zbierky SNG – sv. Kozma a sv. Damián – patróni lekárov a lekárnikov.

Dr. phil. Dušan Buran

Absolvent Dejín umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (Mgr. 1992) a Technickej univerzite v Berlíne (Dr. phil. 2000).

V súčasnosti pracuje ako kurátor Zbierky gotického umenia a zároveň vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG v Bratislave. Venuje sa najmä stredovekému sochárstvu a maliarstvu, čiastočne i umeniu a architektúre 20. storočia či otázkam muzeológie a pamiatkovej starostlivosti.

Neogotika

Prednáška bude exkurzom do gotickej subkultúry a stereotypov vyplývajúce najmä z nekonvenčnej vizáže jednotlivých členov . Okrem stručného načrtnutia historických súvislostí vzniku tejto subkultúry nazrieme na jej súčasnú podobu, vizuálne atribúty a špecifickú módu. Objasníme hodnotové orientácie a zameriame sa aj na socio-kultúrne dôsledky života gotika v majoritnej spoločnosti.

Mgr. Erika Moravčíková, PhD.

Kulturologička a mediálna teoretička zaoberajúca aktuálnymi trendmi v kultúre najmä systematickým výskumom mediálnej kultúry a globalizácie. Od roku 2006 pôsobí na Katedre kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre ako odborná asistentka. Publikuje odborné práce doma i v zahraničí, prednáša a vedie semináre z rozmanitého spektra kulturologických disciplín, ktoré reflektujú médiá, masovú a populárnu kultúru, subkultúry, alternatívne životné štýly a pod.

TS: SNG Zvolenský zámok. – Kontakt tel.: 045/24 53 001 e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.