Na zámku sa bude kuchtiť poriadne umenie

A príde aj šéfkuchár Erik Volko

Ako chutí barok. ilu

TS: Slovenská národná galéria pripravila na rok 2018 pre svojich návštevníkov na Zvolenskom zámku nový cyklus kurátorských výkladov spojených s prednáškami na netradičné témy týkajúce tradičného umenia. Počas večera sa kurátori SNG zamerajú na dôležité míľniky v dejinách umenia a priblížia nám na vybranom diele dané výtvarné obdobie. Následne po prednáške prebehne prednáška, s pozvanými hosťami a odborníkmi z rôznych oblastí. Súčasťou cyklu budú každú tretiu sobotu aj tvorivé ateliéry venované deťom mládeži a nadšencom výtvarného umenia.

POZRIME SA NA TO ŠTÝLOVO – Barok v umení vs. umenie variť

Zvolenský zámok – Štvrtok 26. apríl 2018│17.00 –  Vstup 2,70 €

Barok v umení

Prednáška priblíži základné znaky a charakter barokového štýlu v Európe s prihliadnutím na jeho stredoeurópske špecifiká. Osvetlí jeho východiská a inšpiračné zdroje. Zvláštna pozornosť bude pritom venovaná jednému zo špecifických aspektov barokovej kultúry a to dobovo príznačným slávnostiam rôzneho druhu. Práve tie boli nie len integrálnou súčasťou barokovej kultúry, ale aj jedným z jej charakteristických znakov. Cielene v nich pritom dochádzalo k prepojeniu výtvarného umenia s inými umeniami i napríklad s dobovou gastronómiou.

Mgr. Katarína Kolbiarz Chmelinová, PhD. – kurátorka zbierok starého umenia SNG

Od roku 2000 pracuje ako kurátorka Zbierky umenia baroka a Zbierky ikon Slovenskej národnej galérie. Zároveň je od roku 2001 zamestnaná ako odborná asistentka a od roku 2012 ako vedúca Katedry dejín výtvarného umenia Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Profesne sa koncentruje na výskum sochárstva a maliarstva raného novoveku v strednej Európe.

Umenie variť

Komentovaný výklad v expozícii maliarstva 16. až 18. storočia, plnej kulinárskych námetov, trhov, zátiší s jedlom, poľovníckych výjavov a alegórií, nám na príkladoch zobrazených diel prinesie náhľad na vtedajší spôsob prípravy jedál, no hlavne na lokálne používané suroviny. Dozvieme sa o rozmachu moreplavby v tomto období a jej významnom vplyve pri šírení nových surovín, korenín a či plodín z kolónií do Európy a ich používaní v súčasnej, modernej gastronómii.

Šéfkuchár Erik Volko

Svoju kuchársku kariéru na Slovensku odštartoval v Hoteli Grand Jasná kde nastúpil ako kuchár hneď po príchode z pôsobenia v Nemecku. Postupne sa vypracoval na zástupcu šéfkuchára. Medzitým sa stal členom Gourmet klubu a zúčastňoval sa domácich i zahraničných súťaží. 1-krát účasť na svetovej súťaži v Dubaji, 2-krát bronz v tímovej súťaži Osláv sv. Vavrinca v Kladne; 1-krát bronz v individuálnej súťaži Primerba culinary cup; 1-krát 9.miesto v individuálnej súťaži Primerba culinary cup v Brne a mnoho iných aktivít ako napr. pozvánky do porôt v slovenských súťažiach, varenie pre vysokých štátnych domácich i zahraničných predstaviteľov. Neskôr pôsobil ako šéfkuchár hotela Hills v Starej Lesnej, šéfkuchár v Crystal Bar and Restaurant vo Zvolene, Sous Chef v Grand Hotel Kempinski High Tatras, kde spolu s head chefom Gabrielom Kocákom slončili ako najlepšia hotelová reštaurácia roka na Slovensku za rok 2012. Na základe čoho získali ocenenie Zlatá vidlička.

V prvej otvorenej kuchyni vo Zvolene sa radosť a potešenie z jedla vnímajú všetkými zmyslami. Hostia tu môžu vidieť umenie a cit kuchárov, ktorí majú bohaté profesionálne skúsenosti, ocenené mnohokrát doma i v zahraničí.

Kontakt tel.: 045/24 53 001 e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

TS: Ing. Jana Oravcová – programová pracovníčka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.