Štartuje 5. ročník národnej kampane Do práce na bicykli

Ilu

TS: ZVOLEN, 20. 4. 2018: „Odhodlaj sa zmeniť svoj pohľad na cestu do práce!“ S týmto mottom sa populárna súťaž Do práce na bicykli opäť vracia do slovenských miest. Zvolen sa do nej zapája už po piatykrát.

Piaty ročník kampane, ktorej cieľom je podpora rozvoja udržateľnej mestskej mobility s dôrazom na cyklodopravu, vyhlásilo 1. marca Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Tisícom obyvateľov tak znova otvorilo možnosť objaviť atraktívnou formou výhody dochádzania do práce na dvoch kolesách, hromadnou dopravou alebo pešo. Prihlásiť sa do kampane je možné od 17. apríla na stránke www.dopracenabicykli.eu, tímy sa môžu zaregistrovať do samosprávy, v ktorej majú trvalé bydlisko, alebo do ktorej dochádzajú do zamestnania.

Po minuloročnom rekordnom ročníku, v ktorom sa do tejto celoslovenskej akcie zapojilo viac než 8 500 obyvateľov zo 74 samospráv, pokračuje kampaň s ambíciou ešte viac rozšíriť počty súťažiacich, motivovať samosprávy k intenzívnejšiemu rozvoju cyklistickej infraštruktúry a zamestnávateľov k zlepšeniu podmienok pre pracovníkov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli. „Vo väčšine slovenských miest narastá individuálna automobilová doprava, ktorá má nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Snažíme sa podporovať aktivity, ktoré prispejú k tomu, aby obyvatelia vymenili auto za bicykel. Teší ma, že viacero primátorov a starostov chápe cyklodopravu ako jedno z lacnejších a najmä ekologickejších riešení problémov s dopravou v rámci miest a obcí,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Spolu so zamestnancami sa súťaže zúčastnia aj stovky firiem a organizácií (minulý rok takmer 1200), ktoré touto formou zrealizujú svojim zamestnancom zaujímavú formu teambuildingu a zvýšia svoju spoločenskú zodpovednosť. „Okrem zamestnancov je už druhý rok kampaň otvorená aj pre študentov stredných a vysokých škôl, a preto dúfame, že v máji sa rozbicykluje ešte väčšia časť Slovenska. Veríme, že k tomu dopomôžu nielen atraktívne ceny pre víťazov, ale najmä túžba obyvateľov niečo vo svojich životoch zmeniť. Správať sa ekologickejšie, ekonomickejšie, žiť zdravšie. A práve kampaň Do práce na bicykli je ideálnym momentom, kedy môžu túto svoju osobnú premenu naštartovať,“ uviedol národný cyklokoordinátor Peter Klučka.

Aj v tomto roku bude kampaň rozšírená o viaceré inovácie, ktoré súťažiacim spríjemnia prácu so systémom a prinesú súťaži nový rozmer. Najzaujímavejšou z nich je nový spôsob zaznamenávania jázd v podobe mobilnej aplikácie, ktorou bude doplnený tradičný spôsob evidovania najazdených kilometrov v konte súťažiaceho. Vylepšený spôsob evidencie okrem praktickej stránky prinesie aj cenné informácie o presných trasách, ktorými sa obyvatelia registrovaných miest presúvajú za svojou prácou, a tým dopomôže k lepšiemu plánovaniu investícií samospráv do infraštruktúry. „Aj z tohto dôvodu vyzývame k zapojeniu sa do kampane nielen tých, ktorí by si chceli vyskúšať dochádzanie do práce na bicykli, ale aj peších a užívateľov hromadnej dopravy. Pretože aj dáta o ich cestách do práce pomôžu

vytvoriť komplexný prehľad najvyťaženejších prepravných trás v registrovaných mestách, vďaka ktorému budú môcť samosprávy plánovať nielen výstavbu cyklotrás, ale napríklad aj opravy chodníkov pre peších alebo posilnenie liniek verejnej dopravy,“ dodala Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, ktorá je národným koordinátorom kampane.

Zvolen sa do kampane zapája už po piatykrát. Minulý rok sa výzvy zúčastnilo 31 tímov a 103 účastníkov. Spolu najazdili 13652.13 km a ušetrili tak 3617.99 kg CO2. „Každý rok som potešená, keď vidím, koľko zamestnancov firiem využíva na dopravu do práce práve bicykel. Robia niečo pre svoje zdravie, ale aj zdravie nášho mesta a za to im ďakujem,“ uzatvára primátorka Lenka Balkovičová.

„Do práce na bicykli“ je ďalší spôsob, ako v meste propagovať cyklodopravu a zviditeľniť ľudí a firmy, ktorí aktívne využívajú tento ekologický spôsob dopravy, čím pozitívne vplývajú na životné prostredie.

TS: Mgr. Eva Ježovičová, šéfredaktorka Zvolenských novín, referent pre styk s verejnosťou, Mestský úrad Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.