• Ut. dec 6th, 2022

Koncom októbra štartuje najvyššia súťaž malého futbalu a Zvolen nebude chýbať

ByIMG_1979

okt 22, 2019
muži hrajú futbal na umelej tráve ihriska MFK Zvolen
Foto: ilu. Foto_ IMG_1979

Slovenský malý futbal (SZMF) v poslednom období zaznamenal obrovský kvalitatívny, legislatívny i organizátorský pokrok a úspechy na domácom i medzinárodnom športovom poli.

SZMF v rámci svojej pôsobnosti vyriešil nielen legislatívne väzby s jednotlivými členskými subjektmi, zaviedol jednotný výklad medzinárodných pravidiel, pričinil sa o jednotnú elektronickú evidenciu hráčov, zorganizoval 2? Ročník Winter cupu, na vysokej úrovni zabezpečil organizáciu majstrovstiev Slovenska v Piešťanoch, v rámci prípravy reprezentácie na majstrovstvá sveta v austrálskom Perthe zorganizoval turnaj National games v Galante za účasti reprezentácií Česka, Maďarska, Anglicka. Na funkciu reprezentačného trénera sa podarilo získať Ladislava Borbélyho a v neposlednom rade zorganizoval dlhodobú súťaž výberov malých líg ako SZMF Superligu. Na funkcionárskom poli dosiahol tiež nebývalý úspech, keď sa prezident SZMF Peter Králik stal podpredsedom WMF – Svetovej federácie malého futbalu.

Toto sa odrazilo aj na výsledkoch slovenských reprezentácií, dvadsať jednotka sa v Prahe stala vicemajstrom sveta, druhé mužstvo Superligy Prešov sa dostalo do semifinále ligy majstrov v talianskom Rimini a A mužstvo z 27 priečky v svetovom renkingu na majstrovstvách sveta v austrálskom Perthe vybojovalo siedme miesto.

A zásluhu na tom má i Zvolenský malý futbal. Výbor LIMFU, ktorý v tejto sezóne zorganizoval už 34 ročník Schaller facility LIMFU, v troch ligách hrá 25 mužstiev, v ktorých je registrovaných až 357 hráčov. Po 6 kolách má vykročené k obhajobe prvenstva Oranjes, v druhej lige má najbližšie k postupu Paralympiacos a v tretej prekvapivo nováčik Mamut.

O stúpajúcej kvalite súťaží LIMFU hovorí aj účasť 4 mužstiev na Winter cupe v Korni a 5 mužstiev na majstrovstvách Slovenska v Piešťanoch. Dôležité pre rast kvality bolo i zaradenie výberu LIMFU do Superligy. V lige hráčov nad 40 rokov je pozoruhodná už tretia účasť v rade v Lige majstrov, keď po Slovakii a Boxo Utd. v Slovinskom Terme Čatež, sa v talianskom Rimini predstavil začiatkom septembra Euroteam.

V druhom ročníku Superligy sa predstaví opäť osmička účastníkov v dvoch skupinách. V skupine Západ sa predstavia výbery Bratislavy, Piešťan, Trenčína a Trnavy. Výber LIMFU Zvolen bude hrať v skupine Východ spoločne s Košicami, Nitrou a Prešovom.

V prvom kole sa predstaví na domácom umelom trávniku štadióna Zvolenského MFK už 30. októbra, keď o 19,45 hodine nastúpi pri umelom osvetlení proti obhajcovi titulu Košiciam. V druhom stretnutí sa predstavia o 21,00 hodine vo vzájomnom súboji Nitra a Prešov. Zo všetkých zápasov bude vysielaný priamy prenos. Úvodné zápasy skupiny Západ sa hrajú už o deň skôr v Piešťanoch. Tento ročník má však už iný formát a jednotliví účastníci zohrajú systémom každý s každým aj odvetnú časť, až potom sa bude konať druhá fáza SZMF Superligy formou play off.

Dobrou správou pre Zvolenský šport je teda určite to, že po hokejovej Tipsport extralige a volejbalovej mužskej Edymax extralige, si ďalšiu najvyššiu celoslovenskú súťaž zahrajú i „malí“ futbalisti LIMFU Zvolen. Škoda, že projekty výstavby športovísk vo Zvolene záhadne idú do stratena a troskotajú väčšinou na straníckej ješitnosti, či arogancii moci. Ani poskytovanie dotácií v minulých rokoch nebolo „kóšer“ a „Limfáci“ dúfajú v zohľadnenie výšky súťaže,či najpočetnejšiu členskú základňu zo všetkých športov pôsobiacich vo Zvolene. Nechcú dopadnúť ako v minulom roku, keď sa nemohli prezentovať na Zvolenskom športovom Korze a pre nedostatok financií pozastaviť pripravované turnaje mládeže, či presunúť Nacional games do Galanty a tým ochudobniť Zvolenského diváka o vrcholné medzinárodné podujatie s účasťou Majstrov sveta Čechov, Maďarska a Anglicka.

Je to paradox, no všetky snahy mať napríklad vlastný štadión neboli realizované, iniciatívy výboru LIMFU už nielen v rámci SZMF, ale aj na medzinárodnej úrovni nemôžu byť realizované vzhľadom na podmienky, keď aj Superliga sa hrá iba vďaka pochopeniu MFK, a tým prišiel Zvolen napríklad o možnosť usporiadať Majstrovstvá Európy či Sveta, ktorým bol naklonený i prezident WMF Dr.Filip Juda. Škoda, lebo v súčasnosti disponuje LIMFU kvalitným potenciálom skúsených odborníkov, i medzinárodne ostrieľaných, ktorí tak odvádzajú kvalitnú prácu v prospech organizátorov mega akcií v iných mestách. Škoda, veď je to „len“ malý futbal. Aj kompetentní by už mohli pochopiť, čo je skutočnosť a podporovať šport, ktorý si obľúbilo a pravidelne sa mu venuje najviac zo všetkých vyznávačov športu.(LIMFU má registrovaných 471 hráčov a ich podujatí sa zúčastnilo až 625 hráčov). Veď títo všetci sa okrem fair play riadia heslom „Malý futbal, veľká vášeň.“

Pred začiatkom SZMF Superligy, v ktorej výber Zvolena povedie ako tréner Štefan Sudimák a predsedom OV Superligy vo Zvolene bude Peťer Suja, sa k jej druhému ročníku z pohľadu člena VV SZMF i manažéra výberu LIMFU Zvolen vyjadril Ján Račko: „ Som veľmi spokojný, že SZMF minulý rok zahájil túto najvyššiu súťaž národnú Superligu a som rád. že som mohol byť pritom. Už po uplynutí prvého ročníka sa ukázalo aký veľký význam má táto súťaž pre každého, pre hráčov trénerov, jednotlivé malé ligy sme rozbehli súťaž, ktorá priniesla veľa kvalitných zápasov, ktoré boli na vyššej kvalitatívnej úrovni ako zápasy v mestských ligách a Majstrovstvách Slovenska. Ukázalo sa aký veľký stimul je pre hráčov hrať najvyššiu Slovenskú súťaž v malom futbale, pre trénerov reprezentácie sa práve v týchto zápasoch možnosť vybrať vhodných hráčov pre reprezentáciu, čo sa odrazilo i na Majstrovstvách Sveta, kde sme sa prebojovali do štvrť finále a obsadilo 7 miesto z 32 účastníkov z 95 federácií združených vo WMF (Svetová federácia MF). Význam pre LIMFU Zvolen je v prvom rade v možnosti konfrontácie so špičkou, postupne možnosť sa dostať do jednotlivých reprezentačných výberov U21, U23 a A mužstva. V tomto čisto amatérskom športe, keď sa ťažko skĺbia termíny jednotlivých kôl, aby sa mohli zúčastniť i väčšinou pracujúci, či študujúci hráči, je chvályhodné, že sa to darí a majú o Superligu veľký záujem. Pre mesto Zvolen je významný fakt, že Zvolen figuruje spolu s Piešťanmi v súťaži (ako nekrajské mestá) z najväčšími mestami na Slovensku. Preto dúfam i v podporu Mesta, lebo popularita tohto športu s najväčšou členskou základňou zo všetkých športoch v našom meste rastie a Zvolen sa budeme snažiť reprezentovať čo najlepšie.“

Článok: Miloš Masarik. Foto: IMG_1979