• St. máj 31st, 2023

Na “šestke” učia zdravo jesť

ByIMG_1979

máj 27, 2018

 

Viem, čo zjem. Foto: zdroj TS

TS: Naša škola, Základná škola na Ulici M. Rázusa 3 vo Zvolene, je zapojená do projektu „ Viem, čo zjem“, ktorý je druhým ročníkom celosvetového programu Nestlé Healthy Kids realizovanom na Slovensku. Jeho cieľom je motivovať žiakov k vyváženému životnému štýlu, správnym stravovacím návykom a podporiť ich záujem o pohybové aktivity.

V rámci povinných aktivít projektu sa na našej škole uskutočnili 2 prednášky. Prvá prednáška sa konala 20.10. 2017 s Mgr. Ivetou Gondášovou z UVZ SR na tému Vyvážená strava a uskutočnila sa priamo v klubovni školy. Žiaci sa dozvedeli hlavné zásady vyváženého a zdravého jedálneho lístka.

V novembri sa účastníci projektu zabávali s komiksom, v ktorom vytvorili hrdinu, ktorý naučí deti zdravo sa stravovať.

Druhú povinnú prednášku pripravili pre svojich žiakov na 1. stupni p. uč. Mgr. A. Šviriková, p. uč. Mgr. A. Rybárová, p. uč. Mgr. J. Šimšíková a na 2. stupni p. uč. Mgr. T. Talán. Vybrali si témy „ Hygiena a potraviny“ a „Prevencia nesprávneho stravovania“ , na ktorých svojich žiakov oboznámili s rizikami nesprávneho stravovania a na príklade bežnej školskej desiaty sa pokúsili odhaliť, kde číhajú rôzne nebezpečenstvá nekvalitného stravovania pre detský a dospievajúci organizmus a ako sa im môžeme vyhnúť.

V máji sa všetci spoločne tešíme na pikniky, ktoré sa uskutočnia v átriu školy a v prekrásnom blízkom okolí našej školy na Bakovej jame a v Sliačskej doline. Piknik si pripravia žiaci podľa zásad správnej výživy.

Zapojením sa školy do projektu získavajú žiaci touto cestou vedomosti o význame zdravého stravovania a oboznámia sa s rizikami, ktoré nesprávna výživa prináša. Zároveň rôznorodými aktivitami získavajú aj praktické zručnosti pri príprave zdravého jedálnička.

TS a foto: Bronislava Jakubčinová, koordinátorka projektu