• Ne. sep 24th, 2023

Tradičné rúcanie mája sa nezaobišlo bez poriadnej veselice

Autor IMG_1979

máj 27, 2018 ,
Radosť dievčat bola prenáramná. Foto: IMG_1979

Po roku opäť ďalšia fantastická tancovačka, ba i spev a hudba a to nielen od mládežníkov, ale aj dospelákov a po spoločnej veselici tradičné rúcanie mája pred kulturákom.

Veru, opäť raz v tento tradičný čas (tentoraz v piatok 25.5.2018) sa konalo v Kultúrnom dome železničiarov doslova neskutočné a oku lahodiace folklórne podujatie pod názvom Ej, máje máje, zelenie máje…

Ako je už z úvodu zjavné, na jednom pódiu sa predstavili v tom najlepšom Marinári (rozumej folklórny súbor Marína), ale samozrejme aj ženy Marinárky.

V rámci pódiového programu bolo možné vidieť už časom osvedčený blok tancov z Horehronia v choreografii Jána Jamrišku (Čipikre na Popelec, Dupák z Heľpy). Avšak v tento výnimočný deň mali možnosť všetci vidieť aj nové veci, ktoré po vzhliadnutí majú dozaista veľký potenciál a to Slatinský tanec dievčat a v závere bol programový blok venovaný choreografii Do kola a Horu z Jakubian, ktoré sú dielom manželov Sýkorovcov.

Po viac ako hodinovej veselici sa všetci presunuli pred kulturák, kde začala postupne muzika hrať a mládenci Marinári sa chopili sekery a začali rúbať máj. Netrvalo dlho a máj bol dole a dievky folklorisky sa na jeho vyparádený vrcholec zaraz vrhli a každá sa snažila nejakú tú pestrofarebnú stužku uchmatnúť.

Tak takto nejako prebiehalo tohtoročné rúcanie mája s Marínou, ktoré si môžete pozrieť aj v priloženej fotogalérii.

Stručná charakteristika súboru:

Folklórny súbor Marína vznikol vo Zvolene v roku 1966, vďaka spojeniu organizačného a tvorivého potenciálu troch výrazných osobností – Márie Benkovej, Anny Hudecovej a Márie Mázorovej. Názov dostal podľa lyrickej básnickej skladby Andreja Sládkoviča a to určilo aj charakter programov Maríny. V popredí tvorby stáli poetickosť, lyrickosť a cit pre krásno. V roku 1981 sa umeleckým vedúcim súboru stáva Ján Jamriška. Nadväzuje na poetickosť v tvorbe a svojím dlhoročným špecifickým rukopisom dáva Maríne vlastnú, jedinečnú tvár, charakteristickú vysokým umeleckým spracovaním a interpretačnou úrovňou. Od jesene 2017 vedie umelecké smerovanie Maríny mladý umelecký šéf Andrej Sýkora. Jeho ambíciou je vnášať do tvorby viac prirodzenosti, živelnosti a rôznorodosti. Nateraz vo svojej tvorbe čerpá inšpiráciu najmä z blízkeho Podpoľania a Hontu, súbor spracúva tanečný, hudobný a spevný materiál z lokalít Zvolenská Slatina, Očová, Hrochoť, Môťová, Kráľová, Slatinka, Podzámčok, Dobrá Niva, Pliešovce. Zo vzdialenejších lokalít má súbor v repertoári tance z Jakubian na severnom Spiši a z Heľpy na Horehroní.

Vedenie súboru:

  • Andrej Sýkora – umelecký vedúci, tanečný pedagóg, choreograf
  • Eva Majerová – vedúca dievčenskej speváckej skupiny
  • Andrea Jágerová – vedúca ženskej speváckej skupiny
  • Milan Hronček – vedúci ľudovej hudby

Fotografie

Článok a foto: IMG_1979