• St. okt 4th, 2023

Prezidentský vlak dorazil aj do Zvolena

Autor IMG_1979

júl 8, 2018
Vozne ponúkajú nevšednú výstavu nielen exponátov. Foto: IMG_1979

Po Bratislave a Nitre zavítal v sobotu 7.7.2018 pred 16-tou hodinou aj na hlavnú železničnú stanicu v meste Zvolen Prezidentský vlak.

Tento vlak začal svoju prezentáciu v Prahe jazdou medzi pražskými stanicami 28.6.2018. Následne jeho trasa pokračovala po ďalších mestách v Čechách a na Slovensku a zastavil sa aj v našom kráľovskom meste, kde si ho počas dvoch dní prišlo pozrieť množstvo ľudí.

Pre informáciu je vhodné napísať, že táto paráda nebrázdi len Slovensko. V roku 1918 sa po skončení 1. svetovej vojny rozpadla Rakúsko-Uhorská monarchia a umožnila tak osamostatnenie sa jednotlivých národov v nej žijúcich. Pri tejto významnej príležitosti sa Národní technické múzeum Praha v spolupráci s Českými dráhami, Národným dopravcom, Železnicami Slovenskej republiky, Slovenským technickým múzeom – Múzeom dopravy Bratislava a a OZ Spolok Výhrevne Vrútky rozhodli pripomenúť a osláviť 100. výročie prvej Československej republiky unikátnym a neopakovateľným medzištátnym projektom s názvom Prezidentský vlak.

Neprišla celá súprava, chýbal salónny vozeň Aza 1-1080, o ktorom bolo povedané, že síce organizátori verili, že by cestu až do Košíc zvládol, ale nechceli to riskovať a tak ostal v Bratislave.

Tak či onak, aj napriek tomu ponúkol tento vlak nevšednú podívanú a aj útroby niektorých vozňov ponúkli veľa zaujímavého. Okrem výstavných exponátov bolo možné vidieť aj špeciálnu spálňu, kuchynku a veľa ďalšieho.

Nech sa páči aspoň pár fotografií tohto nevšedného Prezidentského vlaku.

Fotografie

 

Článok a foto: IMG_1979