• Št. nov 30th, 2023

Sobota priala jubilejnému národnému výstupu na Pustý hrad

divadelné predstavenie cesty slovanskou a slovenskou históriou v podaní divadla Via Historica
Via Historica a ich predstavenie “Od Viedne k Štúrovcom”. Foto: IMG_1979

Prvá septembrová sobota 3.9.2022 sa dala v meste Zvolen využiť na veľa spôsobov a jeden z nich bolo absolvovanie v poradí už XXX. ročníka Národného výstupu na pustý hrad.

Samotné podujatie organizačne pripravilo mesto Zvolen, Zvolenské kultúrne centrum, Matica Slovenská, Občianske spoločenstvo Štúrov Zvolen a ďalší spoluorganizátori.

Tradičné otvorenie o 8-mej hodine rannej sa konalo v Parku Ľudovíta Štúra a ako zvyčajne ho otvorilo spevácke vystúpenie Zvolenského speváckeho Zboru. Samotné podujatie moderovala Alenka Mičian Ostrihoňová a po úvodných oficialitách v podobe príhovorov, kedy ako prvá to bola primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová a po nej podpredseda Matice Slovenskej Marek Hanuska sa podujatie mohlo začať.

Počas hymnickej piesni Aká si mi krásna v podaní Zvolenského speváckeho Zboru sa kládli vence k pamätníku Ľudovíta Štúra.

Celý priebeh otváracieho ceremoniálu si môžete pozrieť na priloženom videu.

Po tomto úvode už nič nebránilo prítomným presunúť sa priamo na hradný kopec.

Pred 10-tou hodinou sa prešlo k otvoreniu podujatia.

Najskôr pár slov povedala opát prvá dáma mesta Zvolen, ktorá následne privítala na pódiu zástupcu Cyklojazdy histórie Petra Drozdíka a Moniky Moravcovej. Tento rok to bol už 21. ročník, kedy sa vydali krížom cez Slovensko smerom k Spišskému Podhradiu, kde sa stretli s primátorom Michalom Kapustom.

Na samotný záver sa dostala k slovu opäť Lenka Balkovičová, ktorá si zaspomínala na Martina Mázora, ktorého netreba obzvlášť predstavovať, ale rozhodne vo Zvolene po sebe zanechal veľkú stopu.

Celý priebeh otváracieho ceremoniálu na Pustom hrade si môžete pozrieť na priloženom videu

Po tomto úvode sa konal výklad, ktorý spočíval v predstavení cesty slovanskou a slovenskou históriou v podaní divadla Via Historica a tentoraz to bolo predstavenie “Od Viedne k Štúrovcom.”

Na rad prišli operence, respektíve Sokoliari Sv. Bavona, ktorí opäť predviedli fantastický program a ich operenci ich poslúchali doslova na slovo.

Na záver zazneli folkové piesne v podaní kapely Bukasový masív.

Samozrejme, v rámci areálu boli dostupné sprievodné aktivity, či už remeselné dielne (POS Zvolen), knižný stan Matice slovenskej, prehliadka archeologických nálezov a samozrejme aj fundovaná prehliadka hradu v podaní archeológa Jána Beljaka.

Okrem toho si bolo možné pozrieť výstavu fotografií „Pustý hrad vykopaný spod sutín – archeologický výskum a pamiatková obnova 1992 – 2022“.

Takúto podobu mal tohtoročný Národný výstup na Pustý hrad a a pre pripomenutie si môžete v galérii pozrieť pár fotografií.

Fotogaléria: Výstup na Pustý hrad 2022

Článok, foto a videá: IMG_1979