Počasie aj návštevnosť priala 26 výstupu na Pustý hrad

Privítanie Cyklojazdy histórie. Foto: IMG_1979

V deň ústavy SR (v sobotu 1.9.2018) sa v meste Zvolen a jeho okolí konalo hneď niekoľko väčších a menších podujatí a bolo doslova náročné si vybrať kam sa ísť skôr kuknúť.

Naraz sa nám tu klbčili v rovnakom čase minimálne 3 podujatia, ktoré si uchmatli v tento deň určitú časť návštevníkov a bolo to aj patrične cítiť.

Rosničkám (rozumej meteorológom) tie armagedon predpovede opäť nevyšli a v podstate počasie bolo v tento deň viac než ideálne.

Jedným z podujatí bol aj tradičný, už 26. ročník Národného výstupu na Pustý hrad, o ktorom si teraz napíšeme niečo viac a samozrejme v závere nájdete aj pár foto.

Úvod prebehol v Parku Ľudovíta Štúra, kde okrem pár piesní Zvolenského speváckeho zboru odznelo aj niekoľko slov z úst primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej a pána Pinku (Štúrov Zvolen), ba i vence sa kládli pri pamätníku. Nuž a potom po týchto oficialitách sa všetci presunuli smerom na hrad.

Samotný program bolo možné zažiť nielen na hornom hrade, ale aj na dolnom, kde prebiehala prezentácia vykopávok a samozrejme sa rozdávali náučné bulletiny, z ktorých sa dalo dozvedieť množstvo zaujímavých informácií. A kto mal záujem, dostal aj pekné pohľadnice.

Na hornom hrade sa konalo gro programu, ktoré pozostávalo okrem už tradičných príhovorov z privítania Cyklojazdy histórie, kultúrneho programu, tvorivých dielní, historického stanového tábora a nechýbalo aj niečo dobré pod zub a samozrejme sa to všetko dalo v bufete niečim zapiť.

Ak sa dá niečo vypichnúť, tak rozhodne fundovaná prehliadka hradu, spojená s výkladom o archeologickom výskume, ktorú viedol Ján Beljak (Archeologický ústav SAV) a za zmienku stojí aj možnosť vyskúšať si kaligrafiu v stanovom tábore Vir Fortis.

Samozrejme, bolo tam toho veľa, čo by sa dalo spomenúť, ostatné si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Video – Dfs Podpoľaček

Fotografie – Výstup na Pustý hrad 2018

Článok, foto a video: IMG_1979

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: