Vstúpte – Deň otvorenej veže

Foto: ilu

TS: ZVOLEN, 18. 9. 2018: Veža Rímskokatolíckeho kostola sv. Alžbety je takmer pripravená na sprístupnenie. Chýba ešte posledný stupienok k dokonalosti - rekonštrukcia drevených schodov. Počas jarmoku sa pamiatka otvorí aspoň na jeden deň.

Počas uplynulých mesiacov prebehla rekonštrukcia 72 kamenných schodov, ktoré boli rokmi zdevastované. Na balkóne veže bolo vymenené zábradlie, z bezpečnostných dôvodov muselo byť zvýšené. Urobila sa aj nová podlaha.

„Rekonštrukcia schodov bola nákladná záležitosť, museli sme vymieňať železné nosné konštrukcie všetkých schodov, pretože samotný materiál bol veľmi popraskaný,“ hovorí Ján Čierny, ktorý od začiatku bojoval za sprístupnenie veže.

Na jeho veľké potešenie sa tento projekt rozhodlo podporiť mesto a rozhodlo o udelení finančného príspevku v celkovej výške 40 000 eur. Mesto videlo vo veži potenciál pre cestovný ruch.

Veža bola turistom prvýkrát sprístupnená počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva v roku 2016. Vtedy mala vyhliadka veľký úspech.

Tento rok sa veža, tesne pred dokončením sprístupní verejnosti opäť. „Radi by sme odprezentovali, čo sa všetko vo veži urobilo a tiež opäť potešili ľudí nádherným výhľadom na mesto,“ hovorí Čierny. Primátorka Lenka Balkovičová dodáva: „Pre nás má táto veža výnimočný zmysel – výhľad na celý Zvolen je výnimočný zážitok. Podobné vyhliadky fungujú aj v iných mestách, prečo nie aj vo Zvolene?“

Po ukončení prác by vežu malo prevádzkovať mesto.

Veža katolíckeho kostola bude v septembri opäť sprístupnená v rámci Dňa otvorenej veže 22. 9. (počas jarmoku), a to celý deň od 10.00 hod do 17.00 hod. Vstup bude na vežu počas celého dňa voľný.

Definitívne by ju mesto chcelo otvoriť na budúcu jar.

Mgr. Eva Ježovičová, šéfredaktorka Zvolenských novín, Mestský úrad Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: