Zvolenčanka, poslankyňa, ktorá pomáha Slovákom v Rakúsku: „Niektorí končia bez svetla či kúrenia“

Množstvo ľudí cestuje za lepším zárobkom do nemecky hovoriacich krajín. No často si nie sú vedomí všetkých komplikácií. Zvolenská odborníčka vás pred problémami vystríha.

Zdroj: Archív Daša Melicheríková.

Rakúske či nemecké zárobky lákajú viacerých Slovákov. Nájsť si prácu v zahraničí nie je až taký problém. Komplikácie sa vyskytnú vtedy, keď si človek nie je vedomý všetkých náležitostí, ktoré musí v cudzom štáte plniť. V týchto situáciách prichádza Zvolenčanka Daša Melicheríková. Tá si so svojimi klientmi prešla už najrôznejšími životnými situáciami. Od riešenia prídavkov na deti, až po okolnosti, kedy Slovenka pracovala v rakúskej domácnosti, kde odmietali svietiť či kúriť.

Mgr. Daša Melicheríková má v komunálnych voľbách číslo 17. 

Chcela pomáhať

Melicheríková pracuje ako súdna prekladateľka nemčiny už 15 rokov. Tlmočníčka pri súdnych procesoch či policajných vyšetrovaniach zažila množstvo ľudských osudov – či šlo o medzištátne rozvody, krádeže, vymáhania výživného, vraždy alebo obchodné spory.

Zvolenčanka sa rozhodla neostať len pri písomných prekladoch technických preukazov či rodných listov: „Životné situácie, ktoré som videla pri súdoch ma viedli k túžbe pomáhať tým ľuďom priamo. Tak som sa začala zaujímať o rakúsky právny, sociálny a zdravotný systém a systémy nemecky hovoriacich krajín, kam najčastejšie odchádzajú Slováci za prácou.“

Na Melicheríkovú sa postupne začalo obracať stále viac ľudí pracujúcich v zahraničí. „To by nebolo nič, keby som neprišla do kontaktu so ženami, ktoré chodia do zahraničia opatrovať starých, nevládnych a často ješitných starčekov a starenky na úkor opustenia ich vlastnej rodiny. Najprv som vybavovala pre tieto “žienky“ len prídavky pre ich deti, ktoré ostali na území našej republiky bez mamy, často len so starším súrodencom – nakoľko väčšina týchto matiek sú samoživiteľky,“ spomína.

Exekútor si vás nájde

Svojich klientov sa snaží vystríhať pred problémami, ktoré im pri nástupe do práce v zahraničí nič nehovoria: „Neuvedomujú si, že sa stávajú podnikateľmi a živnostníkmi napríklad rakúskeho štátu, ktorý od nich vyžaduje plnenie si svojich povinností. Často dotyčné ženy nevedia, čo sú odvody do jednotlivých poisťovní, čo je WKO (Hospodárska komora Rakúska) a že to nekončí momentom, keď sa dostanú do nejakej rodiny.“

Podľa Zvolenčanky je dosť nebezpečné vycestovať do krajiny na vlastnú päsť, nie len bez znalostí jazyka, no najmä bez vedomostí o systéme danej krajiny. „Zverujú sa do rúk šoférom, ktorí ich vozia do práce často bez licencie udelenej Rakúskym štátom či bez vydania pokladničného dokladu za prepravu. Keď sa nedajbože niečo stane, ich pozostalým ostanú už len oči pre plač a vymožiteľnosť náhrady škody u vinníka alebo poisťovne ostane tiež nulová,“ varuje.

Najhoršie situácie sú, keď je už neskoro a problém je na svete: „Bežne vybavím PN-ku, dávky pre ZŤP, resp. dohadujem s rôznymi inštitúciami v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku splátkové kalendáre, aby tieto ženy neprišli aj o to posledné – o strechu nad hlavou.“

„Vymožiteľnosť práva je vo svete úplne iná ako u nás a celý právny, sociálny a daňový systém je v EÚ prepojený. Spoliehať sa na to, že mňa nedostanú či nenájdu, nemá absolútny význam. Rakúska polícia, či exekútor si vás nájde,“ zdôrazňuje Melicheríková.

Bez svetla či kúrenia

Súdna prekladateľka pomáhala aj v extrémnych prípadoch. Ozvala sa jej žena, ktorá pracovala v Rakúsku u istej babičky. Rakúšanka v dome nesvietila, nekúrila a nakupovalo sa raz za týždeň. „Volala som tam, aby zaobstarali vykurovanie a svetlo. Bolo mi povedané, nech si opatrovateľka kúpi baterku a deku, oni vraj šetria,“ ozrejmuje kuriozity.

„V takýchto situáciách mám pocit, že už suplujem rôzne agentúry, ktoré vám len dajú adresu starčeka, kam sa máte ísť o neho postarať, zoberú horibilnú províziu a tým to hasne,“ priznáva Melicheríková.

Zvolenčanka s týmito ženami súcití a vždy radí, aby si zvážili, či im odlúčenie od rodiny stojí za to a finančné problémy sa nedajú riešiť inak. „Ženy, uvážte si, či sa vám tu oplatí nechať svoju rodinu aj za cenu jej rozpadu. Keď už raz niekto vycestuje do veľkého sveta, nech sa dopredu pripraví a riadne oboznámi so všetkými povinnosťami. Vyhne sa tak možným fatálnym následkom,“ radí.

Tlmočníčka a zároveň aj poslankyňa

Melicheríková popri svojej práci zastáva aj funkciu poslankyňe MsZ vo Zvolene za centrálnu mestskú zónu Západ (centrum mesta). Ubehli 4 roky a nastáva čas, zložiť občanom aj poslanecké účty.

„Ja osobne považujem toto obdobie takmer štyroch rokov za veľmi plodné, vďaka vedeniu mesta sa jednotlivé výbory mestských častí (ďalej len VMČ) rýchlejšie dostali k svojim plánovaným realizáciám a to vyčlenením balíka peňazí vo výške 500 000,- EUR z rozpočtu mesta, ktoré sme každý rok pre VMČ schvaľovali a tak nášmu VMČ pripadla každoročne suma cca. 112 000 až 116.000, EUR, o ktorej rozhodoval už len zúžený okruh poslancov vždy za daný rajón. Za toto dávam vedeniu mesta „palec hore“, nakoľko skutočne týmto spôsobom sme sa rýchlejšie dopracovali k realizácii požiadaviek občanov. Bez akéhokoľvek naťahovania sa a odôvodňovania na zasadnutiach MsZ“.

Za najväčšie investície považuje Melicheríková, ako predsedníčka VMČ nasledovné finančne najnáročnejšie a strategické realizácie:

„Podarilo sa nám uskutočniť opravu a revitalizáciu mnohých vnútroblokov z balíka týchto financií, kde mesto Zvolen prispelo priamo z rozpočtu aj na výstavbu 5 stojísk polopodzemných kontajnerov v našom rajóne: napr. Bystrický rad, Kozáčeka, V.P. Tótha, M.R. Štefánika, a najväčšie stojisko na Balkáne. Z hľadiska dvorových častí sme s balíka našich kapitálových výdavkov zrekonštruovali severnú aj južnú stranu dvorov na Námestí Slobody, dvory ulice Vansovej, osadili verejné osvetlenia, opravil sa chodník za Domom služieb a čiastočne i chodník oproti Katastrálnemu úradu, vytvorili sme nie malé množstvo parkovacích miest, doslova z blata, vo dvorových častiach, napr. M.M.Hodžu, M.R.Štefánika, pričom koncepcia mesta je: ponúknuť uzavreté dvory Spoločenstvám vlastníkov bytov do prenájmu a v mnohých prípadoch sa to i stalo a aktívni spoluobčania si ich ďalej zveľadili, vytvorili altánky, záhradky a pod. Aj takúto pomocnú ruku zo strany občanov si veľmi ceníme.

  • Okrem opravy dvorových častí sme v našom rajóne schválili hádam najväčšie investície v posledných štyroch rokoch v meste i vďaka fondom EU a to je rekonštrukcia školského dvora V.ZŠ na Hrnčiarskej ulici, oprava ulice Dobronivská a následne aj oprava okolia V.ZŠ, teda Kozáčekovej ulice (2019), Bystrický rad a priestor medzi V.ZŠ a X.MŠ, ktoré sú financované práve z fondov EU. Podporili sme zdvihnutím ruky dokončenie III. etapy SC Európa a to je oprava ulíc Divadelná a pred prevádzkou ALEX (jar 2019).
  • Samozrejme práca poslanca nespočíva len v stavebnej organizácii prác ale i v naslúchaní ľudu, tvorbe rozpočtu a tak sme spoločne s kolegami a vedením mesta každoročne organizovali stretnutia s občanmi, naslúchali ich požiadavkám a riešili ich v rámci našich finančných možnosti a kompetencií
  • Nedá mi nespomenúť, že sme sa zameriavali aj postihnutých spoluobčanov a to tým, že sme vytvárali bezbariérové prístupy na prechody pre chodcov a osvetľovali ich, z hľadiska bezpečnosti a duševnej psychohygieny by sme radi doriešili ešte jednoznačné stanovisko pre obyvateľov ulice M.R. Štefánika, ktorí nás denno-denne oprávnene atakovali s nadmernou hlučnosťou motorových vozidiel, hlavne vozidiel MHD a PAD (prímestská autobusová doprava),ale to platí aj pre obyvateľov ulice Lihoveckého, kde denno-denne prejdú zo smeru Lieskovca a Detvy tisíce motorových vozidiel, skracujúcich si cestu do mesta.
  • Pri našej činnosti sme nezabudli ani na zdravšie životné prostredie a tak sme na základe požiadaviek občanov Balkána vytvorili pred ich bytovými domami predzáhradky z existujúcich betónových povrchov
  • Nezabudli sme ani na našich najmenších a zabezpečili sme im detské ihriská (Kozáčeka, Balkán a Rákoš)
  • Čo sa týka parkov v meste: odobrili sme finančný náklad na revitalizáciu parku Višňovského, ktorého stav bol niektorými kolegami často kritizovaný
  • Pri našej činnosti sme sa snažili napomáhať spravodlivými rozhodnutiami našim spoluobčanom a tak sme v lokalite Hať Podharajch nechali staticky posúdiť nosnosť mostovky, aby sme zabránili akýmkoľvek precedensom medzi susedmi

V konečnom dôsledku, náš záverečný účet za roky 2014 až 2018 je v podobe 2. 338 331,- EUR, ktoré sme spoločne s mestom Zvolen investovali len do nášho „rajóna“. Na záver si dovolím konštatovať, že sme nesedeli so založenými rukami a tak ako mesto, tak i my terajší poslanci sme napredovali vo vytvorení kapitálu a jeho zveľadení v prospech občanov. Všetko sa však zrealizovať nedá a tak plne chápem, že sa nájdu medzi občanmi i kritici, no pevne verím, že budúce volebné obdobie príde i na ich požiadavky. Preto som si zvolila do ďalej mojej volebnej kampane logo : „ POKRAČUJEME“ a výber už nechávam na občana – voliča.

Článok: Daša Melicheríková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: