• Pi. jún 9th, 2023

Program Noci divadiel sa dal v meste vychutnať na dvoch miestach

Tradičná bodka noci divadiel bola samozrejme pred vchodom do divadla. Foto: IMG_1979

Tretia novembrová sobota 17.11.2018, respektíve jej noc bola nielen v našom meste, ale aj v Európe niečim vskutku výnimočná.

Tak, ako za ostatné roky, aj tento rok sa otvorili brány priaznivcom divadla a to nielen toho nášho DJGT, ale tentokrát aj sály na Starej radnici, ktorú si prepožičali ochotníci z Divadla Zelienka. Takto sa každé zvlášť svojou troškou zapojilo do európskeho podujatia, prezentujúceho divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí pod spoločným názvom Noc divadiel.

V roku 2018 sa toto podujatie na slovenských javiskách nieslo v duchu česko-slovenskej vzájomnosti a storočnice od vzniku prvého spoločného štátu.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene akcentovalo toto historické jubileum uvedením sugestívnej inscenácie Balada pre banditu z obdobia prvej Československej republiky.

Zelienkovci si pripravili hneď dve predstavenia a to v úvode pre detského diváka Čarovný klobúk a pre dospelákov komédiu Pán a pani Morganovci. Počas oboch predstavení mal divák pocit, že tu vládne taká doslova rodinná atmosféra.

Tak, ako za ostatné roky, aj tentokrát som sa bol osobne pozrieť a veru musím uznať, že si diváci našli cestu a zaplnili sedadlá do posledných miest a pre pár divákov bolo potrebné aj nejakú tú stoličku naviac do uličky postaviť.

Ak sa dá niečo vyzdvihnúť, tak rozhodne prezentácia riaditeľa múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislava Mičeva, ktorý objasnil skutočnosti storočnice od vzniku prvého spoločného štátu. Samozrejme, na záver nechýbala symbolická záverečná bodka – spoločné stretnutie hercov a divadelníkov s divákmi pri sviečkach pred budovou divadla, kde zazneli výroky, ktoré vznikli pred storočím a aj dnes sú aktuálne. A úplne na záver sa hudbou a spevom zaspomínalo na zosnulého herca Mariána Geišberga.

Nuž, takúto podobu mala jedna sobotná noc v meste Zvolen.

Foto: Noc divadiel 2018 Zvolen

Článok a foto: IMG_1979