Svetový deň divadla v znamení podpory ľudskosti v nás

Iluzionisti.

TS: Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene sa každoročne pripája k oslavám divadelníkov po celom svete. Dátum 27. marec patrí už viac ako päťdesiat rokov sviatku divadla. Posolstvo, ktoré na aktuálnu tému píše vždy jedna výnimočná umelecká osobnosť, je prekladané do desiatok jazykov a znie na najrôznejších svetových scénach. Posolstvo vyzdvihuje silu divadla, prebúdza ľudskosť, zasadzuje sa o mier, aktivuje zodpovednosť, toleranciu, empatiu, rúca bariéry medzi javiskom a hľadiskom.

Návštevníkov, ktorí sa rozhodnú osláviť Svetový deň divadla vo zvolenskom divadle, čaká bohatý program. Odštartuje ho o 17.30 vernisáž výstavy Divadelného ústavu Bratislava „Divadlo s ľudskou tvárou“. Je venovaná 50. výročiu Pražskej jari a dokumentuje tvorbu divadiel počas politického uvoľnenia v šesťdesiatych rokoch. Mnohé kultové inscenácie reagovali vtedy na okupáciu spojeneckých vojsk v auguste 1968. Českým divadelným prostredím rezonovali divadlá malých javiskových foriem. Ich odozvy sa prejavili aj na Slovensku, najmä v tvorbe Milana Lasicu a Júliusa Satinského či Radošinského naivného divadla. Výstava sa obzerá naspäť do minulosti a podčiarkuje kontext hľadania ľudskosti v nás. V priestoroch foyer divadla bude sprístupnená do konca sezóny 2018/2019.

Ako hlavný dar divákom je určená slávnostná derniéra lyrickej komédie ILUZIONISTI v réžii Michala Babiaka. Vstup na predstavenie začínajúce o 18.30 je tradične v tento deň bezplatný do naplnenia kapacity sály. Po úvodnom prečítaní Posolstva sa budú môcť diváci preniesť do sveta osamelého hypochondrického herca Kazimíra Kanta. Ten pri nečakanej návšteve ambicióznej spisovateľky a racionálneho mladého doktora postupne prezradí rôzne tajomstvá zo svojho divadelného života. Odhalí triky a ilúzie na čestné oklamanie diváka aj mágiu a silu javiskovej pravdy. V hlavnej úlohe vystupuje Vladimír Rohoň, spolu s ním účinkujú Iveta Marcineková a Marek Rozkoš. Bezprostredne po skončení predstavenia bude nasledovať diskusia divákov s hercami a ďalšími tvorcami inscenácie.

Svetový deň divadla je vítanou príležitosťou pripomenúť si významy divadla v priebehu vekov i dnes. Jedným z nich je schopnosť prehlbovať ľudskosť a cez príbehy druhých prinášať poznanie vlastného vnútra. Fantázii sa tu medze nekladú, platí to, čo hovorí Kazimír Kant v hre Iluzionisti: „V divadle je všetko možné.“

TS: Mgr.art. Uršuľa Turčanová dramaturgička DJGT Zvolen. Foto: IMG_1979

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: