• Ut. nov 28th, 2023

Zvolenské divadlo sa po 15. raz zapojilo programom k Svetovému dňu divadla

70. DJGT Zvolen. Foto: IMG_1979

Svetový deň divadla bol vyhlásený v roku 1961 Medzinárodným divadelným inštitútom (ITI), oslavuje sa od roku 1962, pripadá na 27. marec a práve v tento deň sa organizujú mnohé národné a medzinárodné divadelné akcie, zamerané na propagáciu divadelného umenia.

K oslavám 57. výročia prispelo už po 15-ty raz aj zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, ktoré si pripravilo na tento deň 27.3.2019 pre svojich divákov bohatý program, ktorý sem pritiahol plnú sálu ľudí a len ťažko sa im po tomto fantasticky strávenom večere odchádzalo domov.

Tradične sa konalo otvorenie výstavy, čítanie posolstva, divadelné predstavenie a debata s hercami, ale pekne poporiadku…

O 17:30 sa začala vernisáž výstavy Divadelného ústavu Bratislava „Divadlo s ľudskou tvárou“. Táto je venovaná 50. výročiu Pražskej jari a dokumentuje tvorbu divadiel počas politického uvoľnenia v šesťdesiatych rokoch. Mnohé kultové inscenácie reagovali vtedy na okupáciu spojeneckých vojsk v auguste 1968. Českým divadelným prostredím rezonovali divadlá malých javiskových foriem. Ich odozvy sa prejavili aj na Slovensku, najmä v tvorbe Milana Lasicu a Júliusa Satinského či Radošinského naivného divadla. Výstava sa obzerá naspäť do minulosti a podčiarkuje kontext hľadania ľudskosti v nás. V priestoroch foyer divadla bude sprístupnená do konca sezóny 2018/2019.

Na otvorenie prišiel aj samotný autor Martin Timko, ktorý tu povedal pár slov a celý priebeh si môžete pozrieť na priloženom videu.

Po výstave všetci už netrpezlivo čakali na divadelné predstavenie a tentoraz to bola slávnostná derniéra lyrickej komédie Iluzionisti v réžii Michala Babiaka.

Tomuto však predchádzalo čítanie Divadelného posolstva, ktoré na túto príležitosť napísal vynikajúci dramatik, divadelný režisér a pedagóg Carlos Celdrán z Kuby. Jeho slová tu na javisku divadla prečítal herec DJGT Ján Marcinek.

Následne sa konalo už spomínané predstavenie.

Na samotný záver – ako bodka tohto fantastického programu sa konala tradičná debata s hercami, účinkujúcimi v tejto hre. V hlavnej úlohe bolo možné vidieť Vladimíra Rohoňa po boku Ivety Marcinekovej a Mareka Rozkoša. Samozrejme, nechýbal tu ani umelecký šéf divadla Ján Chalupka, ktorý to celé aj odmoderoval. Prítomní diváci dostali množstvo zaujímavých informácií, škoda len, že ich tu neostalo viac.

A na záver ešte pár fotografií z celého podvečera v rámci Svetového dňa divadla.

Fotografie – SDD DJGT Zvolen 2019

Článok, foto a video: Img_1979