• Št. mar 30th, 2023

V LDM sa konalo otvorenie výstavy Zvolenskej ZUŠ-ky v rámci jej 95. výročia

vystava-zus-zvolen-ldm
Výstava ZUŠ Zvolen . Foto: ZV-podujtia

95 rokov je krásne číslo o to viac, ak symbolizuje vzácne výročie. Jedna špeciálna oslava z radu osláv sa konala vo výstavných priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene.

Spomínané číslo je výročie založenia mestskej hudobnej školy na Nádvornej ulici vo Zvolene, ktoré v tomto období oslavuje. 1.11.1919 sa stala súčasťou mestského života ako druhé zariadenie tohto typu na Slovensku.

Možno si poviete prečo hudobná škola má výstavu, veď by mala oslavovať hudbou. Nuž máte pravdu, ale za tých 95 rokov jej života v nej vzniklo hneď niekoľko odborov. Či to už je literárno-dramatický, tanečný, a v školskom roku 1962/63 pribudol aj odbor výtvarný, čím sa škola stala plnoorganizovanou ľudovou školou umenia.

Práve tie ostatné budú mať na rôznych miestach vo Zvolene svoju časť prezentácie a to v divadle JGT, v Krajskej Knižnici, vo svojich priestoroch školy a jedna oslava prebehla v podobe výstavy práve tu v Lesníckom múzeu.

Medzi vzácnymi hosťami, ktorí na otvorenie výstavy prišli boli víceprimátorka Mgr. Alžebeta Staníková, PhDr. Bohumír Bachratý CSc., Iveta Vitovská (riaditeľka ZUŠ) a autori výstavy PaedDr. Tatiana Harachová, Juraj Šufliarsky a Mgr. Ladislav Vojtuš, PhDr.

Po úvodnom hudobnom vstupe a úvodnom slove riaditeľky múzea Mgr. Ľubicy Miľanovej sa k slovu dostal kurátor výstavy Bohumír Bachratý, ktorý neskutočným spôsobom vyrozprával jeden príbeh, v ktorom

Po jeho slovách a záverečných slovách riaditeľky sa ešte k slovu, respektíve k hudbe dostal Pavol Lamper  spolu so svojim zverencom, ktorí ešte zahrali na gitarách skladbu Epanoleta od Rodriga Fantasia para un Gentilhombreho.

Samotná výstava potrvá do 31.12.2014 a vrelo ju doporučujeme na pozretie.

Video

PhDr. Bohumír Bachratý CSc.

Foto

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri