• Ne. feb 5th, 2023

Po víkende majú Zvolenské kadetky do final four dvere otvorené

basketbalový zápas kadetiek Zvolen a Košice
Úvodný rozskok zápasu. Foto: IMG_1979

Prvý májový víkend 4. a 5.5.2019 sa v športovej hale na zvolenskom sídlisku Západ konali posledné dva domáce basketbalové zápasy kadetiek v bojoch o konečné 1. – 8. miesto v tabuľke.

Pravidelní sledovači diania basketbalu vedia, že pre naše kadetky BK Zvolen to boli dva dôležité zápasy, nakoľko (ako som minule písal) cesta nahor kvôli bodom a účasti vo final four je náročná, ale opačná verzia je dramatickejšia, nakoľko môžu spadnúť aj o niekoľko priečok.

Tento víkend sa niesol v znamení košického špeciálu, v sobotu poobede prišli do Zvolena hráčky Young Angels U17 Košice a v nedeľu doobeda pre zmenu U16.

Skôr, než sa pustíme do bližších informácií treba opäť vyzdvihnúť herný prejav našich báb (oba zápasy), ktoré vedie už niekoľkú sezónu (rozumej najskôr st. žiačky a teraz kadetky) trénerka Andrea Orlová.

Sobotný zápas, respektíve jeho prvé dve štvrtiny boli zvláštne, čo do herného prejavu našich kadetiek. Hralo sa rýchlo, možno trošku tvrdšie, ale bolo cítiť, že naše hráčky majú rešpekt pred súperkami, čo im značne zväzovalo ruky. 13 bodový náskok v polovici zápasu bol jasným dôkazom, že sa tu niečo deje a že dačo visí vo vzduchu.

Po prestávke sa to naozaj stalo, hra sa rozbehla, naše hráčky otvorili hru a zaraz sa preháňali po palubovke tie dievčatá, ktoré dobre poznáme so všetkým, čo k tomu patrí. To, že sa začalo našim dariť nezvládla košická hráčka Anna Kalluzhna a po nešťastnom ataku na našu Janštovú a po konzultácii rozhodcov to boli posledné sekundy jej hry v zápase. Od tohto momentu až po záver sa naše hráčky snažili o zvrat v zápase, ale pre zmenu im nevychádzali akcie, ktoré v iných zápasoch fungujú a to úspešnosť v dlhých strelách za 3 body, ktorých bolo až tak veľa, že by po záverečnom hvizde výsledok vyzeral úplne inak ako 45:60 (23:36)

Vyjadrenie Young Angels Academy:

Veľmi nás mrzí nešportový čin našej hráčky, a chceme sa touto cestou ospravedlniť Nine Janštovej a zvolenskému družstvu. Takéto skraty k športu nepatria, bez ohľadu na ich príčinu. Aňa Kaliužna bola v zápase vylúčená, a prijme tak ako naša akadémia udelený trest.

Hodnotenie hráčky Mirky Marcinakovej: (Košice)

  • V zápase so Zvolenom sme od úvodu chceli hrať rýchlo dopredu a vytvárať si náskok. V obrane sme si pomáhali a v útoku sme sa snažili posúvať si loptu a hľadať rôzne riešenia situácií, ktoré boli častokrát úspešné. Počas zápasu bol jedným z našich cieľov prihrať na pivotku a následne riešiť situáciu. Vďaka našej obrane a pomoci v obrane sme získavali lopty a dali ľahké koše z protiútokov. Problémy nám robilo odstavovanie, pri ktorom sme pôsobili nedôrazne a príliš často sme súperkám dali druhú, prípadne aj tretiu šancu na skórovanie alebo získanie faulov. Zápas sme nakoniec doviedli do víťazného konca a mohli sa tešiť z výhry.

Hodnotenie hráčky Anny Kaliuzhnej: (Košice)

  • Do zápasu zo Zvolenom sme nastúpili koncentrované. Boli sme nabudené a motivované. Posúvali sme loptu rýchlo do predu ,kde sme vedeli dať veľa bodov z rýchleho protiútoku 1 na 1. Pritlačili sme súpera v obrane, donútili sme ho stratiť veľa lôpt. Dobre sme odstavovali hračky, preto im ostali iba mali ťažké strely z vonku. Hrali sme kolektívne, spravili sme dobrý náskok a vyhrali tento zápas. Komplikáciu nám spôsobil môj skrat v tretej štvrtine, ktorý ma veľmi mrzí. Nine Janštovej ako aj Zvolenu sa veľmi ospravedlňujem.

Fotografie

Nedeľný zápas proti U16 mal diametrálne odlišný priebeh, ako ten predošlý. Hral sa síce rýchly a kvalitný basketbal, ale bez zbytočných faulov a celé to stálo na taktických pokynoch trénerov a na tom, ako disciplinovane budú k tomu pristupovať aj samotné hráčky.

Počas zápasu sa niekoľkokrát striedali jednotlivé družstvá vo vedení a aj napriek tomu, že naše baby v polovici zápasu prehrávali (tu bude číslo), postupne minútu po minúte náskok súperiek stiahli a k záveru si vytvorili pár bodový náskok. Všetko sa rozhodlo cca 3 minúty pred záverom, kedy nielen povzbudzovanie z hľadiska pomohlo našim sa viac skoncentrovať a nielenže si udržali náskok, ale pridali aj pár bodov navyše a víťazstvo 63:56 (27:31)

Hodnotenie trénerky Ivany Jalčovej: (Košice)

  • Po slabšom začiatku a hlavne po chybách v druhej štvrtine, keď nám súper ušiel na rozdiel 9 bodov, sme sa dokázali vrátiť späť do zápasu a polčas vyhrali. Dievčatá som upozorňovala pred zápasom a prízvukovala počas celého stretnutia na silnú zbraň súpera – útočný doskok. Lenže dnes sme to nedokázali eliminovať a to bolo podľa mňa kľúčové. V útoku pokiaľ sme hrali aktívne a boli sme v pohybe, dokázali sme si vytvoriť dostatok pozícií, aj keď niekedy sme zahodili jasné strely, najmä spod koša.  Ku koncu stretnutia sme pri rozohrávke spravili dve zbytočné chyby a súperky navýšili náskok a udržali si ho do konca. Dievčatá aj v tomto stretnutí išli na doraz, chýbalo možno kúsok šťastia a niekedy väčší dôraz pri súbojoch. Čakajú nás ešte dve stretnutia, po ktorých sa rozhodne o finálovej štvorici. Pripravíme sa na ne najlepšie ako vieme a uvidíme ako to celé nakoniec pre nás dopadne.

Hodnotenie hráčky Alex Mišinskej: (Košice)

  • Cieľom dnešného zápasu bolo vyhrať, čo by nám výrazne pomohlo v boji o postup do final four. Prvé minúty sme boli trochu nekoncentrované a dôsledkom toho bolo, že súper dostal šancu nahnať si pár bodov k dobru, no neskôr keď z nás už pred zápasový stres opadol sme začali hrať rýchlo dopredu a taktiež sme dali niekoľko pekných košov z hry jedna na jedna. Takisto sme sa nebáli vystreliť a to sa nám niekedy oplatilo. Vďaka tomu sme prvý polčas vyhrali a druhú štvrtinu ukončili úžasným výsledkom 17:5. Najväčším našim problémom v tomto zápase však bolo to, že sme neodstavovali a mali problém s doskokom. Pomoc zo slabej strany nebola dobrá a v poslednej štvrtine sme si nevedeli vypýtať faul na rozdiel od našich protihráčok. Zápas sme nedotiahli do víťazného konca, ale teraz sa musíme zamerať hlavne na ďalšie dva zápasy proti Trnave a Novému mestu, ktoré budú pre nás mimoriadne dôležité.

Fotografie

Článok a foto: IMG_1979