• Pi. sep 29th, 2023

Netradičná olympiáda prispieva na dobrú vec

Autor IMG_1979

aug 8, 2019
Súčasťou tohto dňa bude aj Detská škola varenia. Foto: IMG_1979

TS: Už 15. septembra čaká vo Zvolene milovníkov tradičnej slovenskej kuchyne skvelý kulinársky zážitok. V gastronomickom súboji sa totiž proti sebe postavia majstri umenia výroby bryndzových pirohov. Vyzbierané peniaze za ich pochúťky následne poputujú na pomoc deťom s onkologickými chorobami.

Aj počas štvrtého ročníka Olympiády vo varení bryndzových pirohov to bude medzi súťažiacimi doslova vrieť. A taktiež nádherne rozvoniavať. Najlepšie pirohy budú na zvolenskom námestí vyberať priamo ľudia na základe hlasovania mincami. „Po ochutnaní pirohov vhodia návštevníci mincu ľubovoľnej hodnoty do pokladničky daného družstva a na záver zvíťazia kuchári, ktorí vyzbierajú najviac peňazí. Všetky vyzbierané eurá potom venujeme OZ Svetielko nádeje na pomoc deťom s onkologickými chorobami,“ vysvetľuje organizátor podujatia Marek Rojík zo Zvolenského kultúrneho centra.

Celá akcia sa odohráva v rámci Regionálnych olympijských hier. Tie vo štvrtok 12. septembra odštartujú bežeckou súťažou pre deti Bež a vyhraj, pokračujú piatkovou Olympiádou materských škôl, sobotným volejbalovým turnajom s názvom Memoriál Bohuslava Krausa a vyvrcholia nedeľnou Olympiádou vo varení bryndzových pirohov.

„Návštevníci sa môžu tešiť na vynikajúce pirohy, folklórne vystúpenia, poriadny guláš a slivkový lekvár. Deti si môžu vyskúšať trenažér dojenia, zaskákať na nafukovacom hrade či si navariť dobroty v Detskej škole varenia,“ dopĺňa Marek Rojík. Po vyhodnotení súťaže príde asi o pol siedmej na rad ľudová veselica , kde si v sprievode ľudovej hudby budú môcť všetci schuti zatancovať.

Atmosféru podujatia bude dopĺňať aj jarmok ľudových remesiel, rôzne ukážky tradičného remesla priamo na námestí a Rodinná olympiáda, športové aktivity pre deti aj dospelých, pod taktovkou CVČ Domino. Nenechajte si teda ujsť tento „pirohový deň“ plný fantastických domácich dobrôtok, ľudovej hudby, tanca, športu a zábavy pre celú rodinu.

Máte chuť ukázať svoje umenie varenia bryndzových pirohov svetu, zapojiť sa do olympiády aktívne a prispieť tak na dobrú vec? Svoje tímy môžete prihlasovať do 31. augusta na mrojik@zvolen.sk.

olymp-var-bryndz-piroh-zv-program-2019

TS: Ing. Ľubomíra Honíšková, šéfredaktorka Zvolenských novín, hovorkyňa mesta Zvolen.