• Ut. dec 6th, 2022

Autobusy v pondelok vyrazia podľa cestovných poriadkov, ide o dočasné riešenie

ByIMG_1979

jan 26, 2020 ,
autobusová stanica vo Zvolene
Prázdna autobusová stanica vo Zvolene počas sobotného dopoludnia. Foto: IMG_1979

TS: Autobusy, ktoré prevádzkuje spoločnosť Slovenská autobusová doprava Zvolen v deviatich okresoch Banskobystrického samosprávneho kraja v pondelok vyrazia podľa platných cestovných poriadkov.

Po víkendovej odstávke dopravy, na ktorú nemal dopravca žiadne ekonomické ani zákonné dôvody, sa tak cestujúci dostanú do škôl, práce či nemocníc tak, ako boli zvyknutí.

„Postup sme od sobotného rána, kedy nevyšli prvé autobusy, navrhli a koordinovali s predsedami regionálnych ZMO, starostami a primátormi. V sobotu večer sme im zaslali usmernenie, aby vedeli, ako postupovať v prípade ekonomických otázok. Všetky náklady, spojené s takouto dopravou, preplatí Banskobystrický samosprávny kraj,“ informoval v sobotu popoludní na mimoriadnom zasadaní dopravnej komisie vicežupan Ondrej Lunter.

Zároveň upozornil, že ide o dočasné riešenie, ktoré situáciu upokojí na 4 – 5 dní. „Bez verejného obstarávania môžu samosprávy objednať služby len do výšky 70-tisíc eur. Po prepočítaní na počet kilometrov a sumu 1,45 eura na kilometer, je kríza zažehnaná najdlhšie do konca pracovného týždňa,“ doplnil Ondrej Lunter s tým, že kľúčové budú ďalšie rokovania medzi dopravcom a BBSK.

Tomu v sobotu samosprávny kraj odoslal návrh dohody, podpísaný predsedom BBSK, ktorá hovorí o urovnaní všetkých ekonomicky oprávnených a podložených požiadaviek. „Našim cieľom je férová dohoda, ktorú sme v sobotu ponúkli dopravcovi,” doplnil župan Ján Lunter.

„Podľa môjho názoru je to teraz už viac v osobnej rovine, ako v rovine nezaplatených záväzkov. Využijeme najbližšie dni, aby sme dosiahli spoločné stretnutie medzi Slovenskou autobusovou dopravou Zvolen a zástupcami Banskobystrického samosprávneho kraja,“ povedal predseda dopravnej komisie Jakub Gajdošík.

TS: Lenka Štepáneková. Foto: IMG_1979