• Ut. feb 7th, 2023

Tichá noc, tmavá noc – nevídaný zážitok

ByIMG_1979

feb 8, 2020

TS: Prvá premiéra Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, ktorá umožní divákom kráčať dejom s postavami a prežiť emócie na vlastnej koži.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene začína Rok slovenského divadla 2020 ambicióznym projektom hodným 21. storočia. Návštevníkom inscenácie TICHÁ NOC, TMAVÁ NOC ponúka unikátny zážitok, v ktorom si sami smú vyberať, ktorou cestou sa vydajú za príbehom, ktoré postavy ich zaujmú či ktoré prostredie z roku 1944 ich najviac upúta. Nejde len o atraktívnu zážitkovú formu. Inscenácia má všetky rysy kvalitnej drámy, napínavých zápletiek aj silných charakterov.

Témou inscenácie je rok 1944 a začiatok Slovenského národného povstania vo Zvolene a v Banskej Bystrici. Diváci do deja vstupujú počas natáčania prvého slovenského farebného filmu Hanka sa vydáva. Keď partizáni prerušia natáčanie, filmový štáb sa rozdelí a každý sa rozhodne nejakým spôsobom zapojiť do povstania. To je prvé miesto, kde diváci dostanú na výber, koho budú sprevádzať. Cesty postáv budú ešte v budúcnosti prepletené, takže divák sa s nimi môže počas putovania stretnúť neskôr na inom mieste.

Inscenácia TICHÁ NOC, TMAVÁ NOC je vytvorená priamo pre umelecký súbor Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Autorkou scenára podľa dobových dokumentov je Marie Nováková, ktorá zastrešuje s domácim Jánom Chalupkom aj dramaturgiu. Výtvarnú stránku má na starosti Aneta Kučeřiková. Scénickú hudbu tvorí Petr Filák. Režisérom je Ivo Kristián Kubák, ktorý je priekopníkom v tvorbe imerzného divadla v česko-slovenskom kultúrnom prostredí.

Zvolenské divadlo bude inscenáciu uvádzať vždy v niekoľkodňových blokoch. Prvý blok začne dvomi verejnými generálkami v dňoch 19. a 20. februára. Premiéra je v piatok 21. februára a v sobotu 22. februára. Kapacita je kvôli plnohodnotnému zážitku divákov obmedzená na 70 divákov.

Plagát: Tichá noc, tmavá noc 

Plagát: Tichá noc, tmavá noc 

TS: Mgr.art. Uršuľa Turčanová dramaturgička DJGT Zvolen. Foto plagát: Peter Zbončák a Pavel Albert