• St. mar 22nd, 2023

Preradenie zvolenskej nemocnice medzi komunitné by ohrozilo zdravotnú starostlivosť v regióne

ByIMG_1979

aug 18, 2021

TS: Nové postavenie nemocnice by ju radilo v zásade „iba“ medzi doliečovacie zariadenia. Zanikli by oddelenia interné, neurologické, chirurgické, gynekologicko – pôrodnícke, lôžkové v rámci oddelenia anesteziológie a internej medicíny i detské. Otáznou by tak v konečnom dôsledku ostala aj samotná existencia úplne nového urgentného príjmu. Primátorky a primátori Zvolena, Sliača, Detvy, Hriňovej, Krupiny a Dudiniec vyjadrili po spoločnom rokovaní obavy zo stavu, ktorý by mohol nastať.

„Medializované informácie o poklese postavenia zvolenskej nemocnice doposiaľ nikto nevyvrátil. S mlčaním kompetentných ešte viac vzrastajú obavy. Naši obyvatelia sa čoraz častejšie pýtajú, kto ich ošetrí, ak zvolenská nemocnica príde o svoje postavenie. Veríme, že odpovede na túto otázku nebudeme musieť hľadať. Vôbec si nevieme predstaviť adekvátnu náhradu za našu nemocnicu,“ uviedla zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.

Téma sa pred niekoľkými týždňami dostala aj na rokovanie regionálneho ZMOS-u. Na otázky smerované ministerstvu zdravotníctva však primátori a starostovia dostali iba neurčitú odpoveď. „Napríklad Krupinčania a dokonca i Dudinčania hľadajú zdravotnú starostlivosť práve vo Zvolene. Pri akútnych stavoch sú rovnako prevážaní v prvom rade sem – zvolenská nemocnica je dobre vybavená a je bližšie ako banskobystrická. Všetci pritom dobre vieme, že v urgentných prípadoch môžu rozhodovať sekundy. Sme vďační, že zvolenská nemocnica funguje, dokonca v posledných rokoch výrazne investuje do zlepšenia poskytovaných služieb pre pacientov. Nevieme si predstaviť, že by ich prestala ponúkať“, zhodli sa primátori Krupiny a Dudiniec.

„Stále veríme, že ide o nepotvrdené informácie, ktoré ministerstvo každú chvíľu vyvráti. Bolo by zvláštne, ak by o svoj štatút mala prísť nemocnica, ktorá len v posledných rokoch investovala do zlepšenia poskytovania zdravotníckej starostlivosti milióny eur,“ podotkol Stanislav Horník, primátor Hriňovej.

„Všetci s nádejou pozeráme na moderné vybavenie zvolenskej nemocnice, ktoré prišlo s jej rozvojom v posledných troch rokoch. Tešíme sa, že sa našim obyvateľom konečne dostane zdravotnej starostlivosti hodnej 21. storočia. Hovoríme o komplexne zrekonštruovanom gynekologicko-pôrodníckom oddelení, o novom urgentnom príjme, novom oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny. A samozrejme aj o troch úplne nových moderných operačných sálach, v ktorých sa ešte len má začať operovať. Veríme, že akékoľvek úvahy o obmedzení poskytovania zdravotnej starostlivosti vo zvolenskej nemocnici nemôžu byť myslené vážne,“ vyjadrili sa spoločne primátorky a primátori.

Zhodli sa tiež na tom, že ako veľkú pomoc pre spádovú oblasť, a nielen pre ňu, bola hospitalizácia 1200 pacientov počas Covidu. „Hovorí sa o tretej vlne a nik nevie, koľko ich ešte bude. Ak sa zvolenská nemocnica stane len zariadením akejsi „B“ kategórie, kto bude liečiť množstvo covidových pacientov (nielen) z nášho regiónu?“, pýtajú sa primátor Detvy Ján Šufliarský spoločne s primátorkou Sliača Ľubicou Balgovou.

Čísla hovoria, že vo zvolenskej nemocnici sa ročne uskutoční až 1200 pôrodov. Tiež 3500 operácií, z ktorých až polovica patrí medzi akútne. Ročne je tu hospitalizovaných viac ako 15 tisíc pacientov. Zvolenská nemocnica má viac ako 700 zamestnancov. Podľa vyjadrení riaditeľky zvolenskej nemocnice Ľudmily Veselej by nemocnica mala v septembri otvoriť celý nový trakt, kde budú uskutočňované vyšetrenia prostredníctvom magnetickej rezonancie. Starostovia a primátori sa spoliehajú aj na prísľub zlepšenia starostlivosti pre onkologických pacientov z regiónu.

Ak by však nemocnica „spadla“ medzi komunitné, aj táto nádej pre ľudí z regiónu by bola ohrozená. „Podporujeme racionalizáciu zdravotníctva. Sami vnímame, že jeho stav nie je dlhodobo udržateľný. Tá však podľa nášho názoru musí mať v prvom rade na zreteli dostupnosť a kvalitu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti. Práve preto veríme, že medializované informácie o zmene postavenia zvolenskej nemocnice sa nezakladajú na pravde a budú predstaviteľmi ministerstva zdravotníctva vyvrátené,“ uzatvorili rokovanie primátorky a primátori spádovej oblasti.

TS: Mgr. Branislav Mikšík, – šéfredaktor Zvolenských novín, referent pre styk s verejnosťou, Mestský úrad Zvolen