• Št. mar 30th, 2023

500 tanečníkov na zvolenskom námestí: tancovať sa bude štvorylka

ByIMG_1979

máj 20, 2022
tancovanie štvorylky
Takto sa tancovalo pár rokov dozadu. Foto: IMG_1979

TS: Stane sa tak v rámci celoeuópskeho pokusu o prekonanie rekordu. V jeden moment tancovalo v roku 2011 štvorylku 33 202 tanečníkov v ôsmich krajinách a 51 mestách. Vo Zvolene budú chcieť v piatok na pravé poludnie pomôcť zlomiť tento rekord, najmä sa však dobre zabaviť.

„Sme dokonca jediným mestom na Slovensku, ktorému sa podarí udržať tradíciu účasti na podujatí. O to dôslednejšie sa naň pripravujeme,“ hovorí hlavná organizátorka Zuzana Niščáková. Sama vedia tanečnú školu a tvrdí, že tento spoločenský tanec má veľký pôvab. „Azda nie je tak známy ako valčík či tango, no bolo by škodou, ak by zanikol. Aj preto ho vo Zvolene ukazujeme jeho krásu skutočne masovým spôsobom,“ dodáva Niščáková.

Predpokladá sa, že až 500 tanečníkov nastúpi v piatok na pravé poludnie na zvolenské námestie. Väčšina z nich budú žiaci základných škôl, ktorý svoje kroky nacvičujú už niekoľko týždňov pred samotným podujatím. Tento rok sa pridajú škôlkári a dokonca i miestni seniori z univerzity tretieho veku.

Obľúbené podujatie sa po dva uplynulé roky nemohlo uskutočniť kvôli protipandemickým opatreniam, o to viac sa Zvolenčania tešia na aktuálny ročník. „Ide už o tradíciu. Mnohé európske mestá sa k nej počas tretieho májového piatku pripájajú, aby sa pokúsili zdolať rekord. Verím, že sa to po jedenástich rokoch podarí aj našou zásluhou. Najmä sa však teším, že si Zvolenčania budú môcť vychutnať ďalšie príjemné podujatie na svojom námestí,“ uviedla k podujatiu zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.

Nácvik sa uskutoční v piatok, 20. mája 2022 o 10.30, hlavný program sa začína o 11.45. Samotný tanec príde na rad na pravé poludnie.

TS: PhDr. Martin Svatuška – hovorca – Mesto Zvolen- Foto: IMG_1979