• St. mar 29th, 2023

Na námestí sa konal 5. ročník Olympiády vo varení bryndzových pirohov

Na zelené nožnicami. Foto: IMG_1979

Počas tretieho sobotného augustového popoludnia 20.8.2022 ožilo zvolenské námestie súťažným podujatím v kulinárskom duchu, s množstvom fantastického sprievodného kultúrneho programu.

Tu pri kostole sa po dvoch rokoch konal v poradí už piaty ročník Olympiády vo varení bryndzových pirohov, ktorý opäť pritiahol nespočetné množstvo nielen zvedavcov a až do záveru podujatia tu vládla viac než fantastická atmosféra.

Hlavným organizátorom bol Marek Rojík zo Zvolenského kultúrneho centra, OZ Slovenský šport, Podpolianske osvetové stredisko Zvolen a ďalší partneri. Samotné podujatie počas celého trvania moderoval Štefan Črep, ktorý v rámci sprievodného programu predviedol konečnú výrobu bryndze a všetkých občas zabával vtipmi.

Toto podujatie malo opäť charitatívny podtón, kedy všetky súťažné tímy sa snažili do svojej kasičky vyzbierať čo najviac peňazí, ktorých množstvo im zabezpečilo nejaké to umiestnenie a zároveň všetky vyzbierané peniaze poputujú na konto OZ Svetielko nádeje.

Tento rok si to rozdalo šesť tímov – Za lepší Zvolen, Zvolen nás spája, Celia stred Banská Bystrica, Dôchodcovia Sekier, Remax a Divadlo Zelienka, ktoré sa snažilo obhájiť víťazstvo z roku 2019.

Štart bol o 14-tej hodine a organizátor sa im to snažil sťažiť tak, že prvú vodu si museli do kotlíkov zohnať v blízkom okolí, inak všetko ostatné bolo v ich réžii. Každý z tímov si zvolil inú taktiku a aj ingrediencie, do pirohov a aj pre nalákanie svojich priaznivcov používali rôzne lákadlá od cukríkov až po ohnivú vodu. Vo väčšine prípadov tu vládla ženská ruka, ktorej sekundoval mužský náprotivok.

Už o pol hodinu sa vyberali prvé pirohy a zaraz bol pri jednotlivých tímoch niekde kratší a niekde dlhší rad a musím povedať, že pirohy nielen dobre vyzerali, ale aj dobre chutili.

Sprievodný program

Súbežne odštartovala aj Detská škola gastronómie, na ktorej deťúrence pod dozorom pripravovali nátierky. Opodiaľ malo svoj stánok aj Podpolianske osvetové stredisko, ktoré tu malo svoje tvorivé dielničky. Netreba však zubúdať na doslova už tradičný trenažér dojenia, ktorý si vyskúšali nielen detičky, ale aj dospelé ženušky. Okrem toho sa tu dal zakúpiť fajný guláš a aj niečo na pitie.

Počas celého podujatia tu na pódiu prebiehal kultúrny program, vo folklórnom duchu sa tu predstavili DFS Pyrťan z Pliešoviec, FS Rozmarín z Pliešoviec, ľudová hudba Debnár z Ľubietovej a Michal Gonda zo Zvolena.

Vyhodnotenie

Po záverečnom folklórnom vystúpení sa pristúpilo na samotné vyhodnotenie a dopadlo to nasledovne:

  1. Remax
  2. Divadlo Zelienka
  3. Celia stred Banská Bystrica
  4. Lepší Zvolen
  5. Zvolen nás spája
  6. Dôchodkyne Sekier

Celkovo sa pre OZ Svetielko nádeje na pomoc deťom s onkologickými chorobami vyzbieralo viac ako 1300 eur.

Týmto sa považovalo podujatie za ukončené a musí sa uznať, že sa organizátorom rozhodne podarilo a aj to počasie dalo na pár hodím pokoj.

Nech sa páči od nás ešte pár fotografií.

Fotogaléria: Olympiáda vo varení bryndzových pirohov 2022

Článok a foto: IMG_1979