• Pi. dec 1st, 2023

Zvolenské parky napadol lykožrút. Výrub stromov bol nevyhnutný

Autor IMG_1979

mar 2, 2023

Útok lykožrúta.

TS: Len pred niekoľkými dňami mesto zasahovalo hneď v dvoch parkoch. Nebezpečný škodlivý hmyz sa objavil v Parku Š. Višňovského neďaleko zvolenského zámku a tiež v Parku J. D. Matejovie na sídlisku Zlatý potok. Práve v ňom je situácia najzložitejšia.

„Žiaľ, podkôrny hmyz sa rozšíril do takej miery, že napadol prevažnú časť stromov v parku. Teplé počasie počas zimnej sezóny mu umožnilo „pracovať“ aj počas nej, stromy tak vyschli v podstate za 3 mesiace. U mnohých to bolo zreteľné na prvý pohľad. Po odlúpení kôry sa nám naskytol pohľad na spleť cestičiek, ktoré jasne prezrádzali prítomnosť škodcu,“ hovorí Jana Tlučáková, referentka pre zeleň zvolenského mestského úradu a dodáva: „Mnohé stromy museli byť vyrúbané z bezpečnostného hľadiska. Boli také suché, že pri prudšom vetre hrozil ich pád. Výrub ďalších je preventívnym opatrením pred ďalším šírením podkôrneho hmyzu.“

Odborníci hovoria, že boj s lykožrútom je náročný a jeho výsledky sú často otázne. Bez rýchleho zásahu je však viac ako jasné, že hmyz sa dokáže takmer nekontrolovane šíriť ďalej.

„Bol som sa pozrieť v parku na Zlatom potoku a musím povedať, že pohľad na vyrúbané stromy nebol vôbec príjemný. Žiaľ, predovšetkým vzhľadom na bezpečnosť, muselo k takémuto kroku dôjsť. Pri návšteve parku som stretol niekoľko mamičiek s kočíkmi, pre ktoré ide o obľúbené miesto prechádzok. Prípadný pád stromu či konára by sa mohol skončiť tragédiou,“ uviedol zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Dobrou správou podľa jeho slov je, že práve tento park prejde výraznou obnovou financovanou aj za pomoci eurofondov. „Revitalizácia bude zameraná na zmiernenie dopadov klimatickej zmeny. Plánujeme v rámci nej nielen úpravu zelene, ale aj vybudovanie mlatových chodníkov prepúšťajúcich dažďovú vodu, ktorá tak zostane priamo v prostredí. Inou formou zachytávania vody je dažďová záhrada, súčasťou projektu je aj vybudovanie nádrže, z ktorej sa bude zachytená voda čerpať a používať na zalievanie. Vybudujeme pocitový chodník s rôznymi povrchmi, po ktorom bude možné chodiť naboso. Týmto spôsobom chceme ešte viac priblížiť prírodu našim deťom,“ informoval o revitalizácii Maňka.

Na konci minulého roka mesto vysúťažilo dodávateľa a podpísalo s ním zmluvu. Celkovo by práce mali stáť viac ako 640 tisíc eur. V súčasnosti ministerstvo kontroluje verejné obstarávanie, aby zmluva mohla nadobudnúť platnosť, následne sa začnú samotné práce. Dielo by malo byť odovzdané do konca roka.

Fotogaléria

TS: PhDr. Martin Svatuška – hovorca – Mesto Zvolen. Foto: zdroj TS

Pridaj komentár