• Ne. dec 3rd, 2023

Marína pripravila k sedemdesiatinám Jána Jamrišku parádny program

Muž, ktorý sadil stromy. Foto: IMG_1979

Tretia upršaná aprílová sobota 15.4.2023 priniesla Zvolenčanom veľa zaujímavých podujatí, ale aj jednu vskutku fantastickú narodeninovú oslavu vo folklórnom duchu, na ktorú sa ešte bude neskutočne dlho spomínať.

Už len samotný názov znel veľkolepo a to ,,Muž, ktorý sadil stromy” a danú oslavu v podobe tanečných choreografií pre oslávenca zorganizoval folklórny súbor Marína.

Už vás nebudem dlho naťahovať, reč je o programe, nakoľko sa v tomto roku významného životného jubilea 70 rokov dožíva choreograf a dlhoročný vedúci Folklórneho súboru železničiarov Marína zo Zvolena, rodák z Očovej, Ján Jamriška.

Námet k tomuto takmer dvojhodinovému programu pripravil umelecký vedúci, tanečný pedagóg, choreograf Andrej Sýkora a samotným programom sprevádzal Peter Cítenyi.

Scénosled čítal až 9 bodov, na záver bol jeden prídavok a v programe okrem FSž Marína, vystúpila aj ženská a mužská spevácka skupina súboru, Detský folklóry súbor železničiarov Zornička, Folklórna skupina Očovan a Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK).

V tomto článku nechcem rozoberať jeho životné etudy, o nich sa dá dočítať v samostatnom článku o mužovi, ktorý sadil stromy. A tak len jednou vetou spomeniem, že jeho meno sa mnohým Zvolenčanom spája s Marínou, s Folklórnym súborom železničiarov zo Zvolena, ktorý bol založený v roku 1966.

A práve gro programu tvorili nielen tanečné choreografie, ale blysli sa tu všetky zložky FS Marína a na záver ešte jeden fantastický prídavok, ktorému sa aj samotný oslávenec potešil. Nezabudlo sa ani na FS Očovan a ich Valašskú jar a choreografiu Beťáre v podaní SĽUK-u.

Po programe vyšiel na pódium aj samotný oslávenec a veru gratulantov tu bolo neúrekom. Ale ako je to pre pána Jamrišku typické, nepustil ich poriadne k slovu a zaraz sa to všetko nieslo v takej tej spoločnej domácej atmosfére. V podstate to je aj pochopiteľné, nakoľko nespočetne veľa rokov sa navzájom všetci stretávali pri vystúpeniach, podujatiach a zájazdoch.

Písať by sa dalo ešte rozhodne veľa, ale u nás už tradične ponúkame aspoň zopár fotografií z tohto fantastického podujatia, plného folklóru.

Video: FSž Marína – V zavackom kosťele

Fotogaléria: Muž, ktorý sadil stromy

Článok a foto: IMG_1979

Pridaj komentár