• Pi. sep 22nd, 2023

Viete, čo je Hauerland? Opomínaná história ožíva na doskách DJGT v podobe divadelnej inscenácie

Autor IMG_1979

máj 24, 2023

TS: Národná a kultúrna diverzita boli ešte donedávna prirodzenou súčasťou našej spoločnosti. Nielen geopolitické mapy, ale aj atmosféru v spoločnosti, schopnosť pokojného spolunažívania a medziľudské vzťahy však zásadne zmenili vojnové konflikty 20. storočia. O tom, ako vývoj dejinných udalostí ovplyvnil osudy jednotlivcov rozpráva v pútavých obrazoch nová inscenácia DJGT Hauerland.

V súčasnosti, ktorá je do veľkej miery definovaná náročným úsilím o hľadanie vzájomnej tolerancie a potrebou prijímania rôznorodosti, je celkom paradoxné poznanie, že ešte pred pár desaťročiami bolo pre našich predkov takéto súžitie absolútnou samozrejmosťou. Do bežných dní drobného ľudu napriek všeobecnej nevôli zasiahla veľká politika a ľudia sa postupom času začali jeden na druhého dívať ako na cudzincov. Dovtedy dlhé generácie vzájomne prepojení si pomaly, nenápadne prestávali rozumieť. Rodiny, blízki a susedia boli zo dňa na deň postavení na odvrátené strany barikád.

Týmto spôsobom by sa dala opísať nielen atmosféra v „slovenskej” spoločnosti prvej polovice minulého storočia, ale aj hlavný motív najnovšej inscenácie Divadla J. G. Tajovského, ktorú v premiére pripravuje už 2. júna 2023 o 20-tej hodine. Textovo a režijne ju pre potreby divadla pripravil umelecký šéf Peter Palik.

Hauerland je označenie pre oblasť bývalých nemeckých jazykových ostrovov na strednom Slovensku. Karpatskí Nemci boli v našich končinách po dlhý čas nielen bežným, ale aj svojbytným a charakterotvorným úkazom miestnej society. Ich prítomnosť a následné nútené vlny vysťahovalectva sú nezanedbateľnou súčasťou regionálnej histórie a podnes sa stretávame s pamätníkmi, ktorí s obrovským zanietením podávajú správu o veľkej otázke ne/spravodlivosti, akej boli vystavovaní v povojnovom období. Kontroverzná kapitola z učebnice dejepisu jatrí mnohé rany a otvára polemiku o tom, nakoľko opodstatnené je vynášanie súdov vo svetle kolektívnej v(l)iny národa.

Javiskové spracovanie ich osudov prinesie divákom nevšedný zážitok v podobe autentických hereckých výkonov, poetického režijného rukopisu a plnokrvnej syntézy scénických zložiek.

V plejáde hereckých protagonistov potešia divákov mená ako Dana Karolová, Svetlana Hank Sarvašová, Lucia Letková, Vladimír Rohoň, Marek Rozkoš, Michal Ďuriš, Ondřej Daniš či hosťujúca Tereza Kmotorková, ktorú poznajú z úspešnej inscenácie Čepiec.

Z jej tvorivého tímu sa vracajú aj ďalšie význačné mená ako Martin Geišberg a Daniel Špiner, ktorí sú autormi scénickej hudby, Libuša Bachratá, ktorá sa postarala o pohybovú spoluprácu, Eva Farkašová, podpísaná pod kostýmami či Veronika Šmírová, stojaca za vizuálmi projekcií, ale aj Petr Nůsek, známy kaskadér a šermiar, ktorý pre inscenáciu pripravil choreografie bojových scén.

Predstavenie bude úvodným podujatím festivalu Zámocké hry zvolenské 2023 s podtitulom Legendy. Tému festivalu zreflektuje najmä optikou nejednoznačného výkladu historických udalostí, opradených mnohými legendami a význačných množstvom falošných, či naopak neviditeľných hrdinov, ale aj skúmania sociálnej identity, genofondu miestneho regiónu. Súčasne je záverečnou premiérou sezóny Divadla JGT, ktorá sa niesla v duchu motta Domov.

Po premiére inscenácie na divákov čaká množstvo ďalších kultúrnych podujatí nabitého, 10-dňového festivalového programu. Tešiť sa môžu na hosťujúce súbory zo Slovenska, Českej republiky a Španielska, inscenované čítania, workshopy, komunitné aktivity či aktivity partnerských regionálnych inštitúcií.

Prvé júnové dni vo Zvolene už tradične patria pestrému divadelnému programu – pridajte sa aj vy k návštevníkom festivalu Zámocké hry zvolenské a nenechajte si ujsť nezabudnuteľné kultúrne zážitky spolu s Divadlom J. G. Tajovského. Tešíme sa na vás!

TS: Barbora Cannerová lektorka dramaturgie DJGT.

Pridaj komentár