• St. nov 29th, 2023

Na námestí sa konal 6. ročník Olympiády vo varení bryndzových pirohov

Krájanie slaninky. Foto: IMG_1979

Počas prvého sobotného októbrového popoludnia 7.10.2023 ožilo zvolenské námestie súťažným podujatím v kulinárskom duchu, s množstvom fantastického sprievodného kultúrneho programu.

Tu pri Evanjelickom kostole sa konal v poradí už šiesty ročník Olympiády vo varení bryndzových pirohov, ktorý opäť pritiahol nespočetné množstvo nielen zvedavcov a až do záveru podujatia tu vládla viac než fantastická atmosféra.

Hlavným organizátorom bol OZ Slovenský šport, Podpolianske osvetové stredisko Zvolen, Smart City Service s.r.o. a ďalší partneri. Samotné podujatie počas celého trvania moderoval Milan Krnáč.

Toto podujatie malo opäť charitatívny podtón, všetky súťažné tímy sa snažili do svojej kasičky vyzbierať čo najviac peňazí, ktorých množstvo im zabezpečilo nejaké to umiestnenie a zároveň všetky vyzbierané peniaze poputujú na konto OZ Svetielko nádeje.

Tento rok si to malo rozdať šesť tímov (jeden sa nezúčastnil) – Malatinské hubky, Dôchodcovia Sekier 4, Krby MM, Ukrajinci zo Zvolena a Divadlo Zelienka, ktoré sa snažilo obhájiť víťazstvo z roku 2019.

Štart bol tradične o 14-tej hodine. Každý z tímov si zvolil inú taktiku a aj ingrediencie do pirohov a aj pre nalákanie svojich priaznivcov používali rôzne lákadlá, od nátierok až po ohnivú vodu. Vo väčšine prípadov tu vládla ženská ruka, ktorej sekundoval mužský náprotivok.

Už o pol hodinu sa vyberali prvé pirohy a zaraz bol pri jednotlivých tímoch niekde kratší a niekde dlhší rad a musím povedať, že pirohy nielen dobre vyzerali, ale aj dobre chutili.

Sprievodný program

Súbežne odštartoval aj program na pódiu a tentoraz to bolo viac než fantastické. Na úvod sa v hodinovom bloku spevu a tanca predstavil náš súbor FS Marína. Následne zo Slatinských Lazov FSk Podjavorie a po nich mužská spevácka skupina Marína zo Zvolena. Na záver to bol FSk Chotár z Klokoča.

Neďaleko pódia malo svoj stánok aj Podpolianske osvetové stredisko, ktoré pripravilo pre deti tvorivé dielničky. Netreba však zabúdať na doslova už tradičný trenažér dojenia, ktorý si vyskúšali nielen detičky, ale aj dospelé ženušky. Okrem toho sa tu dal zakúpiť fajný guláš a aj niečo na pitie.

Za pódiom sa deťom v športovom duchu venovalo Centrum voľného času Domino Zvolen.

Po záverečnom folklórnom vystúpení sa pristúpilo na samotné vyhodnotenie a dopadlo to nasledovne:

Vyhodnotenie Olympiády vo varení bryndzových pirohov 2023

  1. Divadlo Zelienka
  2. Ukrajinci zo Zvolena
  3. Malatinské hubky
  4. MM krby Zvolen
  5. Klub dôchodcov Sekier 4

Celkovo sa pre OZ Svetielko nádeje na pomoc deťom s onkologickými chorobami vyzbieralo viac ako 1133,35 eur a ešte aj po oficiálnom ukončení súťaže sa pri stánkoch tvoril rad.

Týmto sa považovalo podujatie za ukončené a musí sa uznať, že sa organizátorom rozhodne po všetkých stránkach podarilo.

Nech sa páči od nás ešte pár fotografií a videá.

Video: Olympiáda vo varení bryndzových pirohov 2023 – vyhodnotenie

Video: FSk Chotár

Video: FSk Podjavorie

Fotogaléria: OlympiádA vo varení bryndzových pirohov 2023

Článok, fotografie a videá: IMG_1979