• Ut. nov 28th, 2023

Vo Zvolene sa spomínalo na Nežnú revolúciu

Autor IMG_1979

nov 20, 2023
Zapálené sviečky. Foto: IMG_1979

Štátny sviatok Deň boja za slobodu a demokraciu pripadol na piatok 17.11.2023.

A práve podvečer tohto dňa zorganizoval Festival Ľudskosť spomienkové podujatie, venované Nežnej revolúcii, ktorá sa začala 17.11.1989.

V priestoroch Zvolenskej Obývačky (rozumej Fun zóna mesta Zvolen) to krátko po 17-tej zahájil piesňou Do batôžka od Jaroslava Filipa nielen Zvolenčanom dobre známy Ondřej Daniš.

Po ňom sa už k slovu dostali rečníci, prvý bol Viliam Pichler, následne Ján Beljak a ako posledný Jaroslav Stehlík.

Posledný menovaný zároveň prečítal správu od nielen Zvolenčanom dobre známeho spravodajcu Borisa Kršňáka pod názvom Pohnime sa! Celé znenie si môžete prečítať v závere článku.

Záver tohto spomienkového podujatia patril opäť piesni v podaní Ondřeja Daniša.

Nech sa páči od nás aspoň pár fotografií.

Pohnime sa!

Už v roku 2016 prestížny Oxfordský slovník označil za slovo roka prídavné meno Post truth – post pravdivý. Urobil to po veľmi neférových voľbách v USA a po referende v Spojenom kráľovstve o odchode z Európskej únie. Je to už dlhých 7 rokov. U nás odvtedy prebehli troje parlamentné voľby. A my sme dlhých 7 rokov hľadeli, ako podlosť, klamstvo, amaterizmus a nenávisť postupne opanovali našu politickú scénu. Krátky pokoj v čase „úradníckej“ vlády zjavne nebol pre väčšinovú spoločnosť dôkazom, že vládnuť sa dá aj inak. Spoločnosť je rozdelená a vo väčšine prípadov už vôbec nejde o moc ako službu občanovi, dokonca už ani ako o ješitnú prestíž, ale o moc, ako nástroj na pomstu a realizáciu vlastných nepolitických a post-politických cieľov. Časť spoločnosti sa teší na pomstu a druhá časť sedí pohoršená doma, alebo vypisuje na sociálnych sieťach.

Myslím, že je čas na akciu. Akciu v podobe tichej sily. Už niekoľko politikov u nás, vrátane Janka Langoša, ktorý tu veľmi chýba, ukázali, že tichá sila dokáže viac, ako balvan zo Zlatej Idky. Spravodlivosť má dve podoby – justičnú a spoločenskú. Tá justičná môže byť čiastočne a načas ovládnutá, ale spoločenské pohyby neraz ukázali, že dokážu obrátiť veci na pravú mieru. Neverím v polepšených politikov, policajtov, prokurátorov či sudcov. Verím ale v to, že takíto hajzli majú strach zo spoločenského pohybu. Tak ako sa zľakli v roku 1989, a podobne v roku 2018. Nečakajme, kým zas nová moc narobí paseku, nečakajme na nové obete, ukážme im, že ich sledujeme a že sme pripravení na pohyb. Pohnime sa! Nie proti konkrétnej politickej strane, ale proti klamstvu, nenávisti, nespravodlivosti a nezákonnosti. Pohnime sa! Nie pre konkrétne politické strany, ale pre spravodlivosť, demokraciu a lásku – akokoľvek toto slovo druhá strana nenávidí.

Prosím vás, milí Zvolenčania, pohnime sa!

Fotogaléria: Spomienka na Nežnú

Článok a foto: IMG_1979

Pridaj komentár