• Pi. feb 3rd, 2023
Zvolensky-obelisk
Rozpracovaný obelisk. Foto: Ján Števonka

Zistiť presnú definíciu toho, čo vlastne obelisk je, je troška náročné. V dobe a sa však dá zistiť, že obelisk je vysoký, úzky, štvorstranný, zašpicatený monument, ktorý je zakončený pyramídou rovnakého tvaru v hornej časti. Pri pohľade na fotografiu oploteného obelisku nám z toho plynie, že toto bude modernejší tip z 21 storočia, kde bude namiesto kamenia  použité sklo.

Pýtate sa, že čo je toto za vec a načo, prečo, kde vo Zvolene ? Pokúsim sa vám tieto otázky zodpovedať.

Ak ste v poslednom čase išli na autobusovú stanicu, ale nie smerom od mesta, ale smerom od Kauflandu, tak ste si mohli všimnúť, že za vedľa Židovského cintorína  začal stavebný ruch. Na tom konkrétnom mieste sa buduje tzv. park ušľachtilých duší a jeho súčasťou bude spomínaný obelisk. Myšlienka celkovej stavby a umiestnenia nie je celkom náhodná a je mementom venovaným Slovákom, ktorý položili životy spolu zo Židmi a aj preto je umiestnenie pri Židovskom cintoríne také strategické.

Ako už bolo spomenuté, obelisk ako taký bude vyrobený z číreho skla oválneho tvaru a jeho jednotlivé kusy budú pospájané špeciálnym transparentným silikónom. Výšku odhadujem do 5 metrov a váhu na niekoľko ton. Predpokladá sa, že kombinácia svetiel bude vytvárať zaujímavé svetelné úkazy a to nielen počas dňa.

Na samom začiatku som bol z tohto celého troška skeptický, vynorili sa mi v mysli otázky aj ohľadne vandalov, pretože ako vieme, samotný Židovský cintorín už zažil niekoľko útokov od rôznych skupín. Na túto otázku bolo povedané, že na pláne je kamerový systém na Technickej univerzite.

Sám sa nechám prekvapiť, ako to celé dopadne a na začiatok som si pripravil zopár fotografii zo začatej stavby obelisku a a časť parku. Fotografie nájdete na mieste. Ďalšie fotografie informácie budem postupne aktualizovať podľa postupu prác.

To je na dnes všetko, s pozdravom Ján.

A teraz sa môžete pozrieť na videu ako to vyzerá v roku 2011